YKS/TYT için Yeni Çipli Kimlik Almak Şart Mı?

Bilindiği üzere 2018 yılı itibari ile üniversite sınavlarının isimleri ve üniversite sınav sistemi tamamen değiştirildi. Yeni yapılan düzenlemelere göre üç farklı oturumdan oluşan YKS sınavlarına girecekler. Sınav telaşı iyice yaklaşmışken tüm üniversite öğrenci adaylarının sorusu; YKS ve TYT sınavları için yeni kimlik kartı çıkartmak veya YKS sınavı için kimlik değiştirmek zorunlu mu? oldu. Yazımızda sizlerle bu soruların cevaplarını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Öncelikle üniversite sınavının ilk aşaması olan YKS sınavının ilk oturumu yani Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30.06.2018 tarihinde saat 10.15’te yapılacak. Üniversite sınavının 2. aşaması Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ise 01.07.2018 tarihinde yine saat 10.15’te yapılacak. 3. aşama olan Yabancı Dil Testi ise yine AYT ile ayn gün saat 15.45’te yapılacak. YDT yani Yabancı Dil Testi sınavına yabancı dil ağırlıklı bölümlere yerleşmek isteyen öğrenciler girecek.

YKS Sınavı için Kimliği Değiştirmek Zorunlu Mu?

Ülkemizde 1 Ocak 2017 tarihinden bu yana kullanılan kimlikler için yeni bir sistem olan Yeni Çipli Kimlik Kart’larının kullanım sayısı bir hayli arttı. Birçok kurum ve kuruluşta herhangi bir başvuru esnasında veya sınava girilirken kişilerden yeni kimlik kartına sahip olmaları zorunlu kılınmıştır. Ancak bu durum ÖSYM için geçerli değildir. Yani üniversite öğrenci adayları YKS sınavlarına girerken yanlarında eski tip nüfus cüzdanları ile girebilirler. Bu konuda herhangi bir zorlama veya şart söz konusu değildir.

TYT Sınavı için Yeni Çipli Kimlik Çıkartmak Gerekli Mi?

Yukarıda YKS sınavında bahsettiğimiz gibi TYT yani Temel Yeterlilik Sınavı’na girecek adayların da aynı şekilde kimliklerini yenilemesine veya değiştirmesine gerek yok. Gönül rahatlığı ile eski kimliğiniz ile birlikte sınavınıza girebilirsiniz. Kimliğinizin fazla yıpranmamış olmamasına ve kimliğinizde yer alan fotoğrafın güncelliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus ise şudur; kimliğinizde yer alan fotoğrafın ile sınav görevlilerinin sizi kolayca tanıyabileceği bir fotoğraf olması gerekmektedir. ÖSYM’de kayıtlı olan fotoğraf da göz önünde bulundurularak sınav görevlileri tarafından kontrol sağlanır. Eğer saçlarınız veya sakallarınız kimliğinizde yer alan fotoğraftan çok daha farklı bir halde ise kimliğinizde ki fotoğrafı yenilemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Devlet Dairesi olarak üniversite sınavına girecek tüm adaylara içtenlikle başarılar dileriz. Sormak istediğiniz tüm soruları aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla tarafımıza sorabilirsiniz.

2019 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap