Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Son yıllarda en çok merak edilen iki yıllık bölümler içerisinde yer alan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri; iş imkanları, eğitim sırasında alınan müfredat gibi, görevleri ve maaşları gibi birçok farklı alanda araştırılması yapılan bir bölümdür.

Üniversite adayları bölüme, üniversite sınavına girerek yerleştirilir. Bu bölümde eğitim süresi 2 yıldır.  Tıbbi laboratuar teknikerliği programı kapsamında öğrencilere eğitimleri boyunca temel tıp bilimlerinden yoğun eğitim verilir. Mesleki olarak verilen dersler; mikrobiyoloji, biyokimya, laboratuar yöntem ve hesaplamaları, immunoloji, patoloji, hematoloji, genetik, endokrin dersleri ile beraber fizyoloji, anatomi, etik, medikal cihazların kullanımı ve bakımı ile onarımı, Türk dili, yabancı dil ve Atatürk ilkeleri dersleri verilmektedir. Öğrenciler, tıbbi etik ve deontolojik kurallara bağlı, hasta haklarına saygılı olarak ve her görevi her şartta yerine getirecek şekilde yetiştirilir. Aynı zamanda eğitim sırasında öğrencilere staj yaptırılır.

Bir çok üniversitede bulunan ön lisans bölümü içerisinde yer alan Tıbbi Laboratuar Teknikleri bölümü mezunu olan öğrencilere mezuniyeti durumunda Tıbbi Laboratuar Teknikeri unvanı verilir. Bu bölümün temel amacı; özellikle tıbbi laboratuarlarda biyokimya, mikrobiyoloji, endokrinoloji, hematoloji ve kan bankası gibi farklı alanlarda görev yapacak teknikerler yetiştirmektir.

Mezun olanlar istemeleri durumunda Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’na giriş yaparak, 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilirler.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Dikey Geçiş Bölümleri

DGS ile geçiş yapılabilecek bölümler;

  • Hemşirelik,
  • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri,
  • Biyoloji,
  • Biyoteknoloji,
  • Biyomühendislik,
  • Moleküler Biyoloji ve Genetik,
  • Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji,
  • Genetik ve Biyomühendislik olarak sıralanabilir.

Tıbbi Laboratuar Teknikleri Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Tıbbi Laboratuar Teknikleri mezunları görevleri, çalıştığı kurum bünyesinde bulunan laboratuarlarda gerekli olan testleri yapmak, analizlerini yapmak, tahlil edilecek sıvı ya da katı maddeleri hazırlamak, buna yönelik raporları çıkarmak, laboratuarda kullanılmış olan cihazların bakımını ve onarımını yapmaktır.

Tıbbi Laboratuar Teknikleri İş Olanakları ve Çalışma Alanları

Tıbbi Laboratuar Teknikleri mezunları, tüm devlet hastaneleri, üniversite araştırma hastanesi, özel hastaneler ve özel laboratuarlarda iş bulabilmektedir. Kamu hastanelerinde görev yapanlar ‘’tekniker’’ unvanı ile çalışır ve ‘’Teknik Hizmetler’’ sınıfına tabidirler. Tekniker maaşıyla çalışırlar.

Tıbbi Laboratuar Teknikleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Tıbbi Laboratuar Teknikleri mezunları, KPSS’de başarılı olursa kamu hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde ‘’tekniker’’ sıfatıyla çalışmaya başlarlar. Bu hastanelerde tıbbi laboratuar teknikeri olarak, iki farklı ödeme alır ki biri taban maaş, diğeri ise döner sermayedir. Tıbbi Laboratuar Teknikeri 2018 yılı zamları sonrası 3 bin TL civarı maaş almaktadır. Döner sermaye ve performans ücretleri hastaneden hastaneye fark gösterdiği için bu belirtilen maaş daha yüksek ya da daha düşük olabilir.

Özel hastanelerde görev yapan tıbbi laboratuar teknikleri maaşları, devlette çalışanlar kadar yüksek olmamakla birlikte asgari ücret ya da 2 katı ücret alanlarda bulunmaktadır.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap