Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları ve Atamaları

Üniversitelerin ön lisans yani sağlık meslek yüksekokullarında bulunan Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümünden mezun olan kişilere ‘Tıbbi Sekreter’ unvanı verilmektedir. Bu yazımızda tıbbi sekreter devlette ve özel hastanelerde maaşı; Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik iş olanakları ve atamaları konularını detaylı bir şekilde açıklayacağız. Herhangi bir sağlık kuruluşunda sekreter, danışman veya bilgi işlem gibi sekreterlik bölümlerinde çalışan kişilere tıbbi sekreter denilir. Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik öğrenimini gören kişiler hem yeterli düzeyde sağlık eğitimi alırlar hem de kamusal olarak yeterli bilgiye sahip olarak mezun olurlar.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Devlette İş İmkanları Nelerdir?

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümünden mezun olan kişiler için tanımlanan devlet kadrosu Tıbbi Sekreter unvanıdır. Ülkemizde birçok kişi bu bölümün puanının düşük olması sebebiyle tercih yapmaktadır. Ancak devlet atamalarında en az alım yapan branşlardan birisi de Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümüdür. Öyledir ki KPSS Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik atama taban puanı 82’dir. Devlet en son atamada toplam 207 tıbbi sekreteri atamıştır.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Özelde İş İmkanları Nelerdir?

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümünden mezun olan kişiler hem tıbbi sekreterlik hem de sağlık teknikeri unvanlarına sahip oldukları için özel hastanelerin birçok alanında görev alabilmektedirler. Özel hastanelerin danışma bölümlerinde, doktor sekreterliği, tıbbi rapor yazımı veyahut hastanede verilen birçok tıbbi görevi yerine getirebilmektedirler.

Tıbbi Sekreter Devlette Maaşı (2018)

Devlete bağlı olan sağlık kuruluşlarında döner sermaye sistemi olduğu için net bir maaş belirtmek maalesef mümkün değildir. Ancak ortalamaya bakacak olursak 2018 yılı itibari ile devlette tıbbi sekreter maaşı 3000 ile 3500 TL arasında değişkenlik göstermektedir. 2500 TL brüt maaş ve 500 TL hastane döner sermaye ek ödemesi olarak hesaplandığında toplam 3000 TL’ye tekabül etmektedir.

Tıbbi Sekreter Özel Hastanelerde Maaşı (2018)

Ülkemizin dört bir yanında pek çok farklı şahsa ve kuruluşa bağlı özel sağlık kuruluşları bulunmaktadır. Özel sağlık kuruluşları için net belirlenen bir maaş olmadığı için hastaneden hastaneye tıbbi sekreterlerin maaşları değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak bakacak olursak özelde çalışan tıbbi sekreter maaşı 2000 TL ile 2500 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Tabii ülkemizin daha üst düzeyde olan özel hastanelerinde bu rakam artabilir.

Tıbbi Sekreter Ataması Olacak Mı? Ne Zaman Olacak? (2018)

Şuanda devletin açıkladığı kadrolarda veya diğer alımlarda tıbbi sekreter alımı hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Türkiye’de bulunan tüm Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümü mezunları atanabilmek için birçok merciiye başvuruda bulunmuştur.

Birçok site, okul veya diğer kişiler Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümünün dezavantajların bahsetmemektedir. Ancak kesin olarak durum şudur ki şuanlık bu bölümün geleceği parlak değildir.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümü hakkında aklınız takılan tüm soruları aşağıda bulunan yorum bölümü aracılığıyla bizlere gönderebilir, en sağlıklı yanıtı alabilirsiniz.

1 yorum yapılmış.

  1. Fatih 10 Ağustos 2018

Bu yazıya yorum yap