TC Kimlik Numarası ile 4A (SSK) Hizmet Dökümü Sorgulama

2006 tarihinde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi ülkemizin sosyal güvenlik kuruluşlarının SGK adı ile tek bir çatı altında toplanması ile vatandaşların aklında hep soru işaretleri oldu. Bu sorulardan bir tanesi ise TC kimlik numarası ile şifresiz SSK prim hizmet dökümü sorgulama işlemi yapılabiliyor mu?

Her şeyden önce 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK kurumu Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi SGK ile birleştirildi. SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu tamamen kapatılıp 4A ismini almıştır. 2006 yılından bu yana SSK diye tabir edilen sosyal güvenlik sigortası SGK tarafından 4A olarak nitelendirilmektedir. TC kimlik numarası ile 4A hizmet dökümü sorgulama işlemine detaylı bir şekilde bakalım.

TC Kimlik No ile 4A Hizmet Dökümü Sorgulama (2018)

e-Devlet sisteminin 12 yıl önce devreye girmesi ile birlikte birçok kamu kuruluşunun interaktif olarak vermiş olduğu hizmetler e-Devlet sistemine entegre edildi. Bu yeniliklerin öncüsü de SGK oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK internet üzerinden vatandaşlara sunmuş olduğu online hizmetleri e-Devlet bünyesine devretti.

Yapılan bu düzenlemeler sonucunda e-Devlet sistemine şifre sistemi getirildi. Vatandaşlar yakınlarında bulunan herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile sadece 1 TL ücret karşılığında e-Devlet şifresi alabilir, e-Devlet sistemine kolayca giriş yapabilmekteler. SGK internet şubesinin e-Devlet’e kaydırılması ile birlikte 4A hizmet dökümü sorgulama ekranına ulaşabilmeniz için e-Devlet şifresine sahip olmalısınız.

Eğer e-Devlet şifreniz yok ise herhangi bir bankanın internet bankacılığını kullanıyorsanız. İnternet bankacılığı üzerinde bulunan tek tıkla e-Devlet’e giriş seçenekleri üzerinden e-Devlete erişim sağlayabilirsiniz. Eğer hali hazırda bir e-Devlet şifreniz var ise aşağıda yer alan ‘4A Hizmet Dökümü Sorgulama’ butonuna tıklayınız.

Karşınıza çıkan ekranda giriş yapmamış iseniz giriş bilgilerinizi doğru bir şekilde yazarak giriş yapınız. Giriş yaptığınızda sayfa sizi otomatik olarak 4A hizmet dökümünüzün özetinin bulunduğu sayfaya yönlendirecektir.

Giriş yaptıktan sonra sayfada kimlik bilgileriniz ve iş durumunuzun özeti yer alacaktır. Sayfanın aşağısında ise hizmet dökümünüzün özet hali sizleri karşılayacaktır. Hemen yan sekmede bulunan e-Devlet 4A Detaylı Hizmet Dökümü sorgulama butonuna tıkladığınızda işe ilk başlayış tarihinizden bugüne kadar olan tüm aksiyonlar ve yatırılan primleri görüntüleyebilirsiniz.

e-Devlet SSK Hizmet Dökümü (Prim) Sorgulama 2018

4A yani SSK hizmet döküm belgesini alabilmeniz için e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifresine sahipseniz aşağıda yer alan 4A Hizmet Dökümü Sorgulama butonuna tıkladığınızda karşınıza e-Devlet giriş sayfası çıkacaktır. Bu sayfada giriş bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra giriş yapınız. Karşınıza direkt olarak kimlik bilgileriniz ve İlk işe giriş tarihi, iş durumunuz ve toplam uzun vade gün sayısı gibi veriler sizleri karşılayacaktır.

Aşağıda yer alan hizmet dökümü tablosunda ise özetlenmiş bir şekilde yer alan 4A hizmet dökümünüz bulunmaktadır. Listenin üst kısmında bulunan ‘4A Detaylı Hizmet Dökümü’ butonuna tıkladığınızda tüm detayları ile yatırılan primleriniz, iş durumunuz, iş başlangıç ve sona erme tarihleriniz yer alacaktır.

Sistemsel açıdan yaşadığınız problemleri ve sormak istediğiniz tüm soruları aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap