Süt Parası Nereden Alınır? SGK Süt Parası Başvurusu

Yeni evlat sahibi olan birçok anne babanın merak ettiği konulardan birisi de SGK dan süt parası alma yani emzirme ödeneği alma konusudur. Güncel yani 2018 süt parası ne kadar? Doğum yardım parası nereden alınır? Tüm bu soruları yazımızda detaylı bir şekilde yanıtladık. Ayrıca süt parası sorgulama ve süt parası başvuru işlemleri gibi tüm yapmanız gerekenleri yazımızda anlattık.

Süt Parası Nedir? (Emzirme Ödeneği Nedir?)

Halk tarafından süt parası olarak bilinen asıl ismi ile emzirme ödeneği olan bu yardım devletin yapmış olduğu sosyal yardımlardan birisidir. Bu yardım, Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK tarafından verilmektedir. Eğer SGK tarafından şart koşulan maddeler ile durumunuz uyuyorsa sizler de bu süt parası yardımından yararlanabilirsiniz. Süt parası diğer ismi ile emzirme ödeneği alabilmeniz için herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışmanıza gerek yoktur, eğer eşiniz sigortalı ise süt parası alabilirsiniz.

Süt Parası Kimlere Verilir? (Süt Parası Alma Şartları)

5510 sayılı ilgili kanunun 4. maddesinde tebliğ edildiği gibi; ‘Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.’

Daha sade ve anlaşılabilir halde anlatacak olursak şöyledir; eğer doğum yapan kişi sigortalı ise veya doğum yapan kişinin eşi sigortalı ise SGK’ya başvuruda bulunarak süt parası alabilmektedir. Sigortalı olan kişinin hangi sigorta kolunda sigortalı olduğunun bir önemi yoktur. Öyledir ki BAĞ-KUR, SSK, Emekli Sandığı veya çiftçi olarak sigortalı olan kişilerin tümü süt parası yani emzirme ödeneği yardımından kolayca yararlanabilmektedir.

Süt Parası Kaç Ay Ödenir? (Emzirme Ödeneği Süresi)

Süt parası yani emzirme ödeneği yardımı devlet tarafından her çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir.

Süt Parası Nasıl Alınır? (Süt Parasına Nasıl Başvurulur?)

Devlet tarafından yapılan emzirme ödeneği yardımı yani süt parası almanız için herhangi bir kuruma başvuru yapmanız gerekmez. NVİ yan kimlik sistemi ile yeni doğmuş bebekler tespit edilerek aile bireylerinin şartları uyması halinde ödenek SGK tarafından yardımın yapılacağı kişi aranarak yapılmaktadır.

Ancak bazı durumlarda süt parası ödemelerinde gecikme veya aksama olabilmektedir. Ayrıca bu yardımdan daha erken bir şekilde yararlanmak isteyen aileler de olabilmektedir. Eğer emzirme ödeneği yardımınızda bir gecikme varsa veya daha erken almak isterseniz yaşadığınız şehirde bulunan SGK İl Müdürlüklerine bizzat süt parası talep dilekçesi yani emzirme ödeneği başvuru formu vererek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Süt Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler

  • Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Başvuru Formu
  • Doğum Raporu 1 adet asıl, 1 adet fotokopi
  • Bebeğin doğduğu tarihli, sigortalıya ait 120 günü olan vizite kağıdı.
  • Evlenme cüzdanının 4 ve 5 inci sayfasının fotokopisi.

Süt Parası Başvuru Formu Örneği (Emzirme Ödeneği Talep Dilekçesi Örneği)

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

…..………… Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

…..………… Sosyal Güvenlik Merkezine

…./…./20… tarihinde doğan çocuğumdan dolayı tarafıma emzirme ödeneği verilmesini arz ederim.

.…/.…/20…

Adı Soyadı İmza

T:C Kimlik no (sosyal Güvenlik Sicil No)

Adres

Telefon

Ekler

1) Doğum Raporu 1 adet asıl, 1 adet fotokopi

2) Bebeğin doğduğu tarihli, sigortalıya ait 120 günü olan vizite kağıdı.

3) Evlenme cüzdanının 4 ve 5 inci sayfasının fotokopisi.

2018 Süt Parası Ne Kadar? (Emzirme Ödeneği Kaç Para)

Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından emzirme ödeneği yardımına belirlenen ödeme ücreti 132 TL’dir. Her yıl enflasyon ve ekonominin durumuna göre artan bu süt parası ücreti 132 TL olarak belirlenmiştir. Eğer süt parasını almak için hak kazandı iseniz 5 yıl süre ile bu ücreti banka hesabınıza isteyebilirsiniz.

4B Sigortalılar Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Alabilir Mi?

4B sigortalılar yani taşeron çalışanlar da devlet tarafından ödenen süt parası yardımından yararlanabilmektedir. Ancak diğerlerinden farklı olarak 4B sigortalılara süt parası yardımı otomatik olarak tanımlanmaz. Süt parası yardımı alabilmek için yukarıda başvuru işlemlerinde anlattığımız gibi size en yakın SGK İl Müdürlüklerine dilekçe vererek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra çok kısa bir sürede yardımınız yatacaktır.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap