SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Kişinin bir nevi geleceği konumunda olan bir devlet kurumudur. Bu devlet kurumuna işveren tarafından adınıza yatırılan primler birikerek emekliliğe esas olan prime ulaşıldığında ve yaş haddiniz de dolmuş ise artık sizler de emekliler kervanına katılabilirsiniz demektir. SGK Borç sorgulama işlemini detaylı olarak anlatacağız.

SGK hakkında genel bir bilgilendirme yapmayı uygun görmekteyiz. Sosyal güvenlik kurumu emeklilik işlemlerini, prim borçlarınız, sağlık hizmetleri, sgk hizmet dökümü hazırlanması gibi hizmetleri yerine getiren bir devlet kurumudur. Günümüzde e-devlet üzerinden birçok hizmete kısa birkaç adım ile ulaşabildiğiniz gibi www.sgk.gov.tr internet adresi üzerinden de ulaşım sağlamanız mümkün olmaktadır.

SGK Borç sorgulama ile prim borcu var mı yok mu? Var ise ne gibi yöntemler izlenmeli gibi araştırmalar yapılmaktadır. İnternet ortamında en çok aranan konular arasında olan SGK Borç sorgulama nasıl yapılır? Konusu hakkında bu yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylı bilgiler edinebileceğinize emin olabilirsiniz.

Güvenlik açıklarının fazlası ile bulunduğu internet ortamında gerçekleştireceğiniz sorgulamaları güvenli alanları tercih ederek yapmanız daha doğru olacaktır. E-devlet bu noktada kişiye özel TC Kimlik numarası ve tek şifre ile giriş yapılması ile en güvenli sorgulama alanıdır diyebiliriz. E-devlet şifresine sahip olmayan her T.C vatandaşının bu şifreyi alarak her türlü resmi işlemlerinde devletin resmi sitesinden yardım alması gerekmektedir. E-devlet şifresi almak ilk zamanlarda daha yüksek bedellere sahipken günümüzde bu şifreleri sadece 2 TL karşılığında PTT tüm şubelerinden edinmeniz mümkün olmaktadır.

E-SGK Nedir?

E-SGK hizmeti, sgk kurum olarak tüm vatandaşlarına bu hakkı vererek sosyal güvenceleri hakkında bilgi sahibi olma hakkını tanımayı hedeflemiştir. E-SGK Devlet Kurumu tarafından vatandaşların SGK ile ilgili tüm konular hakkında bilgilere kolaylıkla ulaşmalarını sağlayan bir sistemdir. Bu sisteme de E-Devlet şifreniz ile kolaylıkla ulaşmanız mümkün olmaktadır.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu bölümde tarafınıza vereceğimiz bilgiler ışığında gerekli sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirip, önlemler alabilirsiniz.

  • Öncelikle SGK Borç Sorgulama işlemini yapabilmeniz için E-devlet şifrenizin olması gerekiyor, eğer E-devlet şifreniz varsa ise bu adrese giriş yaptıktan sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir  sgk borç sorgulama işlemi
  • Yukarıdaki resimde gösterilen yere T.C Kimlik numaranızı ve E-devlet şifrenizi girdikten sonra sisteme giriş yap düğmesine tıklayın.sgk borç sorgulama işlemi
  • Açılan sayfaya sgk borç sorgulama yazdıktan sonra çıkan birinci seçeneğe tıklayın tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde gösterilen bir sayfa açılacak sgk borcunuzu oradan kontrol edebilirsiniz.sgk borç sorgulama resimli

Not: E-devlet şifrenizi ve T.C Kimlik numaranızı kimse ile paylaşmayınız şifrenizi kayıp etmeniz veya unutmanız durumda PTT şubesine giderek yeni şifre belirleyebilirsiniz.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap