POMEM Yaş Sınırı Kaçtır? (Yaş Şartı)

Ülkemizde Emniyet teşkilatında görev alacak T.C. vatandaşlarının sahip olması gereken belli bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların bazıları fiziki, bazıları eğitim, bazıları da ruhsal şartlardır. Fiziki şartlardan biri ve en önemlisi yaş sınırıdır. POMEM yaş sınırı olarak belirlenen aralık; 18 – 30 olarak belirlenmektedir. Polis olmak isteyen, üniversitelerin her hangi bir lisans programlarından mezun olmuş başvuru sahiplerinin; 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Üst yaş sınırı olan 30’dan ise gün almamış olma şartı bulunmaktadır.

Yaş ile ilgili mahkeme kararı ile değişiklik yaptırmış olan vatandaşlarımızın, başvuru belgeleri arasına bu mahkeme kararını gösteren belgeyi eklemeleri gerekmektedir. Polislik eğitimini başarı ile alıp, göreve başlamak için aranan yeterlilik özelliklerinin başında gelen yaş sınırı, her hangi bir nedenle esnemeyen sabit kurallardan biridir. Belirtilen yaş aralığında bulunmayan, yaş ile ilgili yanlış beyanda bulunan POMEM başvuru sahiplerinin başvuruları hiçbir şekilde kabul edilmemektedir.

POMEM için Kaç Yaşında Olmalıyım?

POMEM’de verilen eğitimleri alarak polislik mesleğini seçmek isteyenlerin, belli bazı kural ve şartlara uygun olmaları beklenmektedir. Aday olacakların merak ettikleri soruların başında ise; POMEM için kaç yaşında olmalıyım sorusu bulunmaktadır. Bu konuda açıklanan yaş aralık sınırı, son derece açık ve net bir şekilde polis akademisi tarafından bildirilmektedir. POMEM eğitimi alabilmek için başvuru sahibinin öncelikle en az 18 yaşını doldurmuş olma şartı bulunmaktadır. Adaylığa kabul için aranan maksimum yaş sınırı ise 30 olarak belirlenmektedir. 30 yaşından gün almamış, diğer şartlara da sahip olan her vatandaşımız, POMEM başvurusundan olumlu yanıt alabilmektedir.

POMEM Yaş Sınırı (2018)

Yaş sınırı kadar önem taşıyan diğer fiziki özelliklere de sahip olunması durumunda, lisans mezunu olmak, son 2 yılın KPSS sınavlarından birinden en az 60 puan almak, temiz sicile sahip olmak, fiziki ve ruhsal kusur sahibi olmamak gibi kurallara uygun olan her vatandaşımız, POMEM başvurusundan olumlu yanıt alabilmektedir. Bu aşamadan sonra girilen yazılı ve sözlü mülakatlardan da başarılı bir şekilde geçildiğinde, polis adayı olunabilmektedir.

POMEM Başvurusunda Aranan Fiziksel Özellikler Nelerdir?

Emniyet teşkilatında görev alacak polislik mesleğini icra etmek isteyenlerde bulunması gereken bazı özellikler, ilgili kurum tarafından bildirilmektedir. POMEM başvurusunda aranan fiziksel özellikler nelerdir? Sorusunun birkaç maddede açıklaması yapılabilmektedir. Bu özelliklerin başında, yaş sınırı bulunmaktadır. 18 ila 30 yaş arasında olup, diğer şartları taşıyan adaylar başvuru yapabilmektedir. Bun dışında; kambur ya da kuş göğüslü olmamak, vücudun fiziksel bütünlüğünü koruyor olması, erkeklerde en az 167, kadınlarda en az 162 cm boya sahip olmak, boy ve kilo oranının dengeli olması gibi fiziki özelliklere dikkat edilmektedir. Kellik, kepçe kulak gibi durumlar başvuruya engel olmamaktadır. Dişlerde de 5 eksikten fazla olmamasına dikkat edilmektedir. Bu özellikler dışında kalan ve aday olmayı engelleyecek durumların neler olduğu konusunda gerekli açıklamalar; polis akademisinin resmi web sitesinden alınabilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap