POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır?

POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Vatandaşların ve devlet düzeninin korunması, asayişin sağlanması amacı ile fedakâr hizmetlerde bulunan polisler, zorlu olduğu kadar gurur verici de olan bir mesleği icra etmektedir. Polis ihtiyacını karşılamak için, ilgili birim tarafından belirli dönemlerde polis adayı alımları yapılmaktadır. Zorlu bir eğitim sürecinden geçen adaylar, bu kutsal mesleği icra edebilmek için gerekli diplomayı alarak, hizmete başlamaktadır. Bu yazımızda sizlere POMEM başvuru şartları, POMEM başvurusunda istenen belgeler ve POMEM başvuru nasıl yapılır gibi binlerce kişinin aklındaki soruları yanıtlayacağız.

Bu mesleği icra edebilmek için, adaylarda bulunmazı gereken bazı niteliklere dikkat edilmektedir. T.C. vatandaşı olan, bu şartları taşıyan ve gerekli eğitimi başarı ile tamamlayan her kadın veya erkek polis olarak eğitim kurumundan mezun olabilmektedir. En kutsal mesleklerden biri olan polislik mesleğine girmek isteyenlerin katılacağı üç farklı eğitim sistemi bulunmaktadır. Bunlar; POMEM, PAEM ve PMYO olarak bilinmektedir. Ülkemizde polis olabilmek için bu üç eğitim sistemi de Polis Akademisi tarafından verilmektedir.

Açılımı Polis Meslek Eğitim Merkezi olan POMEM, üniversite lisans mezunlarının polis olabilmeleri için tamamlamaları gereken eğitimlerden biridir. Bu konuda merak edilen açıklanması gereken bilgilerin başında; POMEM başvurusu nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıtları kapsamaktadır. Öncelikle, POMEM başvurusunda bulunabilmek için lisans (şu an için ön lisans da geçerli) mezunu olmak gerekmektedir. KPSS 3 puanı en az 60 olan lisans mezunları ve 70 olan ön lisans mezunları POMEM başvurusunda bulunabilmektedir. Başvuru yılından en fazla 2 dönem öncesine kadar girilmiş olan KPSS sınav sonuçları dikkate alınmaktadır. Bu temel şartları taşıyan gönüllüler, Polis Akademisinin resmi internet sitesine girip POMEM başvurusunda bulunabilmektedir.

POMEM Hakkında Bilinmesi Gerekenler (2018)

Emniyet teşkilatında görev yapacak personelin taşıması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklere sahip olunup olunmadığına karar veren birimler ise, genel müdürlük tarafından farklı illerde belirlenen merkezler tarafından belirlenmektedir. Emniyet teşkilatında görev yapacak polis ihtiyacını karşılamak amacı ile Polis Akademisi tarafından her dönem belirli eğitim sistemleri uygulanarak aday alımı yapılmaktadır. Bu sistemlerden biri olan POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi) parasız yatılı eğitim alınabilen sistemdir.

POMEM başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler, genellikle bu eğitimim başvuru şartları, süresi, niteliği gibi bilgileri kapsamaktadır. Öncelikle bu eğitimin süresi ile ilgili bilgi vermek gerekir, eğitim süresi en az 6 ay olarak belirlenmiştir. Haftada maksimum 30 saat ders bulunan sitemde, Çarşamba günleri öğleden sonraları sosyal aktivite saati olarak belirlenmiştir. Ülkemizde; İstanbul, İzmir, Bilecik, Mersin, Karabük, Amasya ve Çankırı illerinde POMEM bulunmaktadır. Başvuruda bulunabilmek için üniversitelerin her hangi bir lisans bölümünden mezun olma şartı bulunmaktadır. (Belli dönemlerde ön lisans mezunları da alınabilmektedir.)

KPSS sınavından en az 60 puan alınmış olması gerekmektedir. POMEM başvuruları, il emniyet müdürlüklerinden veya Polis Akademisinin resmi web sayfasından gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru için gerekli şartlar yerine getirildikten sonra, Emniyet Genel Müdürlüğünün belirlediği bölge merkezlerinde adaylar fiziki muayeneden geçmektedir. Burada sözlü ve yazılı mülakat gerçekleştirilmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin fiziki yeterliliğinin bulunup bulunmadığı da bu merkezlerde belirlenmektedir.

POMEM Başvurusunda Aranan Şartlar (2018)

Polis olmak için gerekli yeterliliğe sahip olan adayların, Polis Akademisi tarafından uygulanan üç farklı eğitim sisteminden birini tamamlamaları gerekmektedir. Bunlardan biri olan POMEM, ülkemizde hizmet verecek polislerin mezun olabildiği eğitim sistemidir. POMEM başvurusunda aranan şartlar öncelikle adayın fiziki ve eğitim durumu ile ilgili olmaktadır.

Öncelikle bu eğitim sistemine kabul edilmek için adayların; T.C. vatandaşı olma şartı bulunmaktadır. Belirlenen başvuru yaş sınırı ise; 18 ile 30 yaş arasıdır. 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşından gün almamış olma şartı bulunmaktadır. Dönem dönem değişebilmekle birlikte şu anda; lisans veya ön lisans mezunu olma şartı aranmaktadır. Başvuru döneminden en geç 2 dönem öncesine kadar KPSS sınavına girmiş olmak gerekmektedir. KPSS sınavından alınan minimum notun; lisans mezunları için 60, ön lisans mezunları için 70 olduğu bildirilmektedir.

Başvuru sahiplerinin fiziksel ya da ruhsal her hangi bir engelinin bulunmaması gerekmektedir. Fiziksel özelliklerde bakılan kusurlar arasında en göze çarpanlardan bazıları; gözler ve dişlerle ilgili olmaktadır. Vücut bütünlüğünün eksiksiz olması yanı sıra; dişlerde de 5’ten fazla eksik bulunmaması, göz fonksiyonlarının kusursuz olması gibi şartlar aranmaktadır. Lazer ameliyatı olmak başvuruya engel teşkil etmemektedir. POMEM’de erkeklerde aranan minimum boy: 1,67, kadınlarda ise 1,62 ve üzeri olmaktır. Kasti suçlardan ötürü 1 yıldan uzun süreli kesinleşmiş cezası bulunanların başvurularının kabul edilmediği bilgisi verilmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin ve birinci dereceden yakınlarının her hangi bir yüz kızartıcı suçtan hüküm giymemiş olmaları gerekmektedir.

POMEM Başvurusunda İstenilen Belgeler (2018)

Emniyet teşkilatının yapı taşlarından biri olan polisler, güvenliğin ve asayişin temin edilmesinde görev yapan en önemli unsurlardan biridir. Bu görevi icra edeceklerde birtakım şartların oluşmuş olması beklenmektedir. Polislik mesleğini yerine getirmek isteyen, gerekli şartlara sahip olan her adaydan, bir takım belgelerin eksiksiz olarak teslim etmeleri istenmektedir. Bu belgelerden bazıları; T.C. Kimlik numarasının yazılı beyanı, POMEM sınav başvuru dilekçesi, Lisans veya ön lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesi, başvuru tarihinden en geç 2 sene öncesine kadar girilmiş olan KPSS sınav sonuç belgesi, bir yıldan eski olmamak şartı ile 4 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.

Bu belgelerin yanı sıra; başvuru sahibinin ve medeni durumuna göre eşinin sabıka kaydının bulunmadığına dair yazılı beyan, yaş düzeltmesi gerçekleşmişse buna ait belge, şehit veya vazife malulü yakını olanların Emniyet Teşkilatı Personel Daire Başkanlığından alabilecekleri onay belgesi istenmektedir. Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren dekont başvuru sahiplerinden istenen belgelerden bazılarıdır. POEM Başvurusunda istenilen belgeler, eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanıp, istenilen tarih ve saatte kuruma teslim edilmelidir.

Liste halinde sıralayacak olursak, 2018 yılı itibari ile POMEM başvurusunda istenen belgeler şu şekildedir;

 • T.C. kimlik numarası yazılı beyanı, (POMEM adaylar POMEM sınav başvuru dilekçesinde bulunan ilgili kısma kimlik numaralarını bizzat kendi el yazıları ile yazacaklardır.)
 • Sınav başvuru dilekçesi, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır.(Sınav giriş belgesinin yayımlanmasından sonra POMEM adayları başvuru dilekçelerini https://sinav.pa.edu.tr adresinden indirebileceklerdir.)
 • Aday Sağlık Bilgilendirme Formu (Sınav giriş belgesinin yayımlanmasından sonra POMEM adayları aday sağlık bilgilendirme formunu https://sinav.pa.edu.tr adresinden indirebileceklerdir.)
 • Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Probleminin bulunmadığına dair beyanı, (Sınav giriş belgesinin yayımlanmasından sonra, bahsi geçen evrak yine https://sinav.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)
 • Lisans / ön lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ile birlikte fotokopisi, (Yurtdışındaki herhangi bir üniversiteden mezun olanlar YÖK’e giderek diplomalarını denklik kapsamında tutmaları gerekmektedir.)
 • KPSS sınav sonuç belgesinin çıktısı,
 • Son 12 ay içerisinde çekilmiş olan 4 (dört) adet biyometrik fotoğraf,
 • Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılı beyanları, (Sınav başvuru dilekçesinde bulunan ilgili kısma aday kendi el yazısı ile sabıka kaydının olmadığını beyan eden yazı yazacaktır..)
 • Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi, (Yaş tashihinin tarihini gün – ay – yıl olacak şekilde yazınız. Kesinleşmiş Mahkeme Karar tarihi yazılacak ve tasdikli mahkeme kararı başvuru sırasında teslim edilecektir.)
 • Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların Eş veya Çocuklarından, Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneği,
 • Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 • Sınav giriş belgesi

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap