Mali Müşavir Maaşları

Mali müşavir, bir şirketin devletle olan tüm yazışmaları ile birlikte tahakkuk işlerini ve beyannameleri düzenleyen ileri düzeydeki muhasebeciler olarak tanımlanabilir. Şirketin kuruluşundan kapanış sürecine kadar olan şirketle ilgili her türlü bilgiyi raporlayan kişi olarak mali müşavirin genel anlamda görevleri;

  • Kamu daireleri ile aracılık,
  • Tahakkuk fişleri,
  • Muhtasar beyannameleri,
  • Finansal analiz takibi,
  • İş takibi
  • Defter tutmak olarak sayılabilir.

Mali Müşavir Nasıl Olunur?

İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi’nin iktisat, maliye, kamu yönetimi ve işletme gibi 4 yıllık bölümlerinden mezun olunduktan sonra ‘’Mali Müşavirlik Sınavı’’na girilmesi gerekir. Sınava girerek başarılı olan aday, yeminli mali müşavirlik ofisinde staj yapar ve stajının kabul edilmesinden sonra ‘’Yeterlilik Sınavı’’na girer ve bu sınavda da başarılı olursa ‘’Mali müşavir’’ unvanını kazanır. Sınavlarda başarılı olabilmek adına hem muhasebe hem de hukuk alanında gerekli donanıma sahip olunması gerekir.  ‘’Mali Müşavir’’ unvanını alan kişi özel sektörlerde hizmet veren şirketlerde çalışabilir ya da serbest muhasebeci mali müşavirlik ofisi açarak kendi çalışabilir. Aynı zamanda istemeleri durumunda KPSS’ye girerek A kadrosundan devlette göreve başlayabilir.

Mali Müşavirlerin Çalışma Şartları Nasıldır?

Mali müşavirler, masa başı iş olarak tabir edilen iş yaptıkları için bazı mesleklere göre daha rahat çalışma koşullarına sahiptir. Mali müşavirlerin çalışma şartları, çok fazla titizlik ile birlikte bilgi de gerektirir. Çünkü yaptıkları iş sayesinde yani yapabilecekleri bir hata sonucunda kanunsuzluklara neden olabileceği gibi, şirketin iflas etmesine bile neden olunabilir.

Mali Müşavir ile Yeminli Mali Müşavir Arasındaki Fark Nedir?

Mali müşavir ile yeminli mali müşavir arasındaki en büyük fark; bilgi birikimi ile tecrübedir. Mali müşavir en az 10 yıl boyunca mali müşavirlik yaptıktan sonra yeminli mali müşavirlik sınavına girerek, başarılı olmak zorundadır. Gelir ve iş imkanı açısından kıyaslama yapıldığında da doğal olarak yeminli mali müşavirlerin imkanları daha iyi konumdadır.

Mali Müşavir İş İmkanları Nelerdir?

Mali müşavirler, şirketler ve kurumlar için devlet tarafından mali müşavirlik zorunlu olduğu için, muhasebecilerin en üst merci olarak görev yapmaktadır. Şirketler hem resmi işlerini hem de güvenirliliğini mali müşavirler sayesinde sağlamaktadır. Bu nedenle mali müşavirlerin ülkemizde iş bulma alanları oldukça geniştir.

Mali Müşavirler Ne Kadar Kazanıyor?

Mali müşavir maaşları, niteliklerine göre değişkenlik gösterir. Mali müşavirin kendini yetiştirmiş olması, hukuk ve muhasebe konusunda donanımı, şirketi içi koordinasyon bilgisi gibi kriterler maaşın belirlenmesinde etkili olur.

Mali müşavir maaşları, devlette ya da özel sektörde çalışma durumuna göre değişkenlik gösterir. Özel sektörde genel olarak daha az maaşla işe başlayan yeni mezun bir mali müşavirin kendini yetiştirmesi ile birlikte maaşı hızla yükselirken; devlette göreve başlayan bir mali müşavirin maaşı kademesine ve verilen zam oranlarına göre biraz daha az ve yavaş yükselir.

Mali Müşavirler Özel Sektörde Ne Kadar Kazanır?

Mali müşavir maaşları özel sektördeki çalışma sürelerine göre, yabancı dil bilip bilmediğine göre ve eğitim ve sertifika becerilerine göre hatta mezun oldukları üniversiteye göre değişkenlik gösterirken;

  • Yeni işe başlamış bir mali müşavir maaşı 3.250 TL ile 4.200 TL arası değişir.
  • 1 ile 5 yıl arasında tecrübesi olan bir mali müşavir maaşı,  4.200 TL ile 5.550 TL arasında değişkenlik gösterirken
  • 5 yıldan fazla görev yapan mali müşavir maaşı ise 5.550 TL ve üzerindedir. Aynı zamanda maaşlarına ilave olarak prim de alabilirler.

Mali Müşavirler Devlette Ne Kadar Kazanır?

Mali müşavir maaşları, devlet kurum ve kuruluşlarında farklılık gösterir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapacak bir mali müşavir maaşında, mezun olduğu üniversite ya da sahip olduğu sertifikalar etkin değildir. Zaten ‘’Mali Müşavir’’ olarak sınıflandırılmak yerine memur olarak adlandırılır. En alt kademede yeni başlamış bir mali müşavir maaşı 3.185 TL olmakla birlikte, en yüksek kademedeki mali müşavirin maaşı ise, 4.125 TL civarındadır.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap