KYK kredi borç sorgulama nasıl yapılır?

KYK kredi borç sorgulama nasıl yapılır?

Üniversiteyi kazanan ve kayıt yaptıran öğrenciler, öğrenimleri boyunca maddi destek olması açısından  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen katkı ile öğrenim kredilerinden ve burslardan faydalanabilirler. Bursların herhangi bir geri ödemesi olmazken, öğrenciler öğrenim hayatları bittikten sonra kredilerini ödemek zorundadırlar. Kredi borçları taksitle ödenebileceği gibi peşin olarak da ödenebilir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK),kredi ve burs alan öğrencilerin ödemelerini Ziraat Bankası aracılığıyla yapmaktadır.  Tabii ki öğrenciler aldıkları kredileri de geri ödemek zorundadırlar. Ödeme hakkında bilgi almak için KYK kredi borç sorgulama yapılmalıdır. Bunun için farklı yollar bulunmakla birlikte sorgulamalar online olarak yapılabilmektedir. Üç farklı şekilde kredi sorgulaması yapılabilir. Bunlardan birincisi Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun kendi resmi internet sitesi üzerinden, ikincisi e- devlet üzerinden, üçüncüsü ise Ziraat Bankası’nın konu ile ilgili hazırladığı internet adresi üzerinden yapılmaktadır.

KYK üzerinden kredi borç sorgulaması

KYK kredi borç sorgulaması için, KYK resmi internet adresi üzerinde bulunan ‘’borç sorgulama’’ menüsü tıklanarak, T.C kimlik numarası ve resimdeki güvenlik kodu yazılarak giriş yapılır. Giriş yaptıktan sonra borcunuz ile ilgili tüm detayları görüntüleyebilirsiniz. Toplam borcunuzu, ödeme yaptıysanız ne kadar ödeme yaptığınızı ve kalan borcunuzu ya da ödeme planınızı rahatlıkla görebilirsiniz. Böylelikle ödemeniz başladıysa düzenli olarak ödemelerinize devam edebilir, başlamadıysa ne zaman başlayacağınızı öğrenerek, gecikmeye girmeden ödemelerini yapabilirsiniz.

KYK üzerinden kredi borç sorgulamanızı yaptıktan sonra ödemelerinizi de online olarak yapabilirsiniz. Borç sorgulama sayfası sonrasında bulunan ekranda yer alan ödemeye yönelik adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Eğer öğrenci iken kredi almadıysanız sorgulama ekranı hata mesajı vererek sizi uyaracaktır.

E-devlet üzerinden kredi borç sorgulama

İkinci yöntem olarak belirttiğimiz e-devlet üzerinden kredi borç sorgulamasını yapabilmeniz için öncelikle bir e-devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. E- devlet internet adresini açtıktan sonra ‘’Sisteme giriş’’ bölümünden T.C kimlik numaranızla birlikte e-devlet şifrenizi yazıp, e-devlete giriş yapabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra ‘’e-hizmetler’’ bölümünü tıklayarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nü seçerek ‘’kredi borç sorgulama’’ menüsünü tıklayınız. Sayfaya girdikten sonra borcunuza yönelik tüm detaylara rahatlıkla ulaşabilirsiniz hatta ödeme dahi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası üzerinden kredi borç sorgulama

Kredi borç sorgulama için son yöntem ise, Ziraat Bankası üzerinden borç sorgulama yapmaktır. Bunun için öncelikle kyk.ziraatbank.com.tr internet sayfasını açmanız gerekmektedir. Sayfaya girdikten sonra menülerden ‘’Kredi borç sorgulama’’yı seçiniz. T.C kimlik numaranız ile resimdeki güvenlik kodunu doğru olarak girdikten sonra ‘’sorgula’’ seçeneğini tıklayınız. Böylelikle kredinize yönelik tüm detayları görebilirsiniz.

Ödemeler tüm bankaların kredi kartları ile yapılabileceği gibi banka kartları aracılığıyla da yapılabilmektedir. Aynı zamanda borç ödemeleri başladıktan sonra geri kalan borcun tümünün ödenmesi, kalan borç üzerinde herhangi bir indirim sağlamaktadır.

KYK KREDİ BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

E-DEVLET BORÇ SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap