En Yüksek İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşten çıkartılma şartı ile alınabilen işsizlik maaşı, uzun süre iş bulamayan herkesi ilgilendiriyor. İşsizlik maaşı nasıl alınır ve işsizlik maaşı ile ilgili diğer soruların cevaplarına bir göz atalım.

İşten ayrıldığınızda, priminizin 120 gün boyunca eksiksiz olarak yatmış olması gerekiyor. İşsizlik maaşı ile ilgili kanunda belirtilen şartlardan birisi bu olsa da, hükumetin gündeminde, bu rakamların geriye çekilmesi var.

120 gün prim ödeme şartının 30 güne çekilmesi düşünülüyor. Ayrıca 3 yıl boyunca toplam 600 gün prim yatmış olma şartının da 100 güne çekilmesine dair çalışmalar sürüyor.

İşsizlik maaşının alınabilmesinin şartlarından bir tanesi de, kişinin işveren tarafından işten çıkarılmasıdır. Ancak kişi kendi isteği ile işten çıktığında da, işsizlik maaşı alabilmesinin yolu açılacak gibi duruyor.

İşsizlik maaşının süresinin uzatılması da tabi ki yapılacak olan değişiklikler arasında yer alıyor.

İşsizlik maaşı hesaplama hakkında…

2018 yılında alınabilecek en düşük işsizlik maaşı 811 TL, en yüksek maaş ise bin 623 lira olarak gerçekleşti. İşsizlik maaşı hesaplama işlemlerini iki yol ile yapabilirsiniz.

Hesaplamada izlenecek ilk yol, kişinin son dört ayda aldığı brüt maaşın toplamını hesaplamasıdır.

İkinci yolda ise net olarak ne kadar işsizlik maaşı aldığınızı hesaplamak istiyorsanız, bu konuda hizmet veren internet sitelerinden yararlanabilirsiniz. İnternet sitesine girdiğinizde, karşınıza çıkacak olan kutucukta yer alan ve sizden istenen bilgileri girmeniz gerekiyor.

İşsizlik maaşı şartları nelerdir?

Kişinin kendi kusuru dışında işini kaybetmiş olması gerekiyor. Hastalık ya da ölüm gibi önemli durumlarda, işten ayrılma bu kusurlar arasında yer alıyor.

İşsizlik maaşı şartları olarak bazı durumlarda söz konusu tabi ki…

Haklı fesih durumlarında kişi, tek taraflı olarak hizmet akdini sonlandırma hakkına sahiptir. Maaşının ödenmemesi, mobbing (işyerinde uygulanan haksız psikolojik baskı) ve sağlık koşulları gerekçe gösterilerek iş akdi, işçi tarafından fesih edilebiliyor.

Bazı özel durumlarda ise mesela askerlik durumu gibi, işçi durumu işverene bildiriyor ve iş akdinin sonlandırılmasını isteyebiliyor.

Bu gibi durumlarda kişiler, işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor. İş akdinin işçi tarafından tek taraflı olarak sonlandırılmasında ise işverene 14 gün öncesinden bildirilmesi gerekiyor.

İşveren haksız nedenlerden dolayı kişinin iş akdini sonlandırmaz ise yasal yollara başvurmak gerekiyor. Bu gibi durumlarda noter onaylı ihtarname, işverenin bulunduğu adrese gönderiliyor.

İşsizlik maaşı alabilmenin diğer şartlarından bir tanesi ise çalışma zamanının son 120 günü içerisinde primlerin tamamen ödenmiş olmasıdır. 3 yıl içinde de en az 600 gün prim ödeme koşulu aranıyor.

Bu koşullar sağlandıktan sonra 30 gün içerisinde, İŞKUR’a işsizlik maaşı ile başvuruda bulunulabiliyor.

İşsizlik maaşı sorgulama nereden yapılır?

Sorgulama işlemi, devlete ait olan hizmetlerin internet ortamına taşınmasından önce, kişisel olarak İŞKUR’a başvuru ile yapılabiliyordu.

Ancak E-Devlet sistemine geçilmesinden sonra, işsizlik maaşı sorgulama işlemi, internet üzerinden şifre ve T.C. kimlik numarası ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır

Asgari ücretin 2018 yılında brüt olarak artmasına bağlı olarak, işsizlik ödeneğinde de artış gözlendi. Birçok kişinin merak ettiği, işsizlik maaşı kaç ay alınır sorusunu, güncel değerler ile cevaplandıralım.

Eğer kişi 600 gün süreyle sigortalı olarak çalışmışsa ve primi de eksiksiz olarak ödenmişse, 180 gün boyunca işsizlik maaşı alabilir.

900 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ve primlerinde herhangi bir eksik bulunmayan kişi ise, 240 gün süreyle bu maaşı alabilir.

1080 gün süresince çalışıp, sigorta primleri tam yatan kişiler ise 300 gün süre ile işsizlik maaşı almaya hak kazanabilir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap