İlk ve Acil Yardım Paramedik Maaşları

Yükseköğretim kurumlarının sağlık meslek yüksek okullarında bulunan İlk ve Acil Yardım bölümünden mezun olan kişilere ‘İlk ve Acil Yardım Teknikeri’ veya halk arasında bilindiği üzere ‘Paramedik‘ unvanı verilmektedir. Bu yazımızda sizlere güncel 2018 yılı paramedik maaşları, devlette ve özel hastanelerde paramedik maaşı gibi bilgilere yer verecek; güncel paramedik atamaları gibi duyuruları sizlerle paylaşacağız.

Paramedikler hastane içerisinde çalışmamaktadırlar. Onlar görevlerini ambulans içinde yapmaktadırlar. Acil müdahale ihtiyacı olan hastalara hastaneye götürülüyorken ambulans içerisinde ilk yardım yaparlar. Hastanın hastaneye ulaşıncaya kadar ex olmaması için ellerinden geleni yaparlar. Bunun yanında hastanede bulunan görevlilerle yol boyunca irtibat kurarlar ve ulaştıkları zaman doktora hasta hakkında bilgi vermekle sorumludurlar. Bunun sonunda görevleri sonlanmaktadır. Ambulansla başka hastaların yanına gitmek için oradan ayrılırlar.

İlk ve Acil Yardım Teknikeri; herhangi bir kaza, olay ve acil sağlık sorunları yaşayan tüm kişilere anında olayın yaşandığı yerde ilk müdahele eden kişilere denilmektedir. Yaralı veya hasta olan kişiye ilk müdaheleyi, tedaviyi ve bakımı İlk ve Acil Yardım Teknikerleri uygularlar ve ardından hastayı en yakın sağlık kuruluşuna ambulans aracılığı ile taşınmasını sağlarlar.

Paramedik Devlette İş İmkanları Nelerdir?

İlk ve Acil Yardım ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler mezun olduktan sonra ‘İlk ve Acil Yardım Teknikeri veya diğer bir deyişle ‘Paramedik‘ unvanı alırlar. Bu kişiler devlette var olan 112 acil istasyonlarında, 112 resmi komuta merkezlerinde ve tüm devlet hastanelerinde görev alabilmektedirler. İlk ve Acil Yardım bölümü son yıllarda en çok tercih edilen bölümlerden birisidir. Dolayısıyla mezunu bir hayli fazladır. Daha öncesinde iş imkanının daha geniş olduğu bu bölümde mezun sayısının artması ile birlikte birçok öğrenci atanma sıkıntısı çekebilmektedir.

Paramedik Özelde İş İmkanları Nelerdir?

Devlette bahsettiğimiz gibi günümüzde özel hastanelerin kendilerine özel ambulansları bulunmaktadır. Ayrıca özel 112 sağlık ekipleri de yer almaktadır. Aynı şekilde bu bölümden mezun olan kişiler özel hastanelerin acil polikliniklerinde, 112 sağlık ekiplerinde ve daha birçok statüde görev yapabilmektedir.

Paramedik Devlette Maaşı

Paramediklerin devlette aldıkları maaş oldukça iyidir. 2018 yılı son zamlarla birlikte devlette çalışan paramedik mezunu kişilerin maaşları 4000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Paramedik maaşı detaylı olarak şu şekildedir;

  • Paramedik Saf Maaşı: 2200 TL
  • Paramedik Sabit Ek Ödeme*: 900 TL
  • Paramedik Ek Ödeme: 500 TL
  • Paramedik Yemek Ücreti: 214 TL
  • Paramedik Ek Nöbet Ücreti: Saatlik: 14 TL / 24 Nöbet Ücreti: 340 TL
  • Paramedik Toplam Aylık Maaşı: 3814 TL

Paramedik Özel Hastanelerde Maaşı

Özel hastanelerde çalışan paramedik sağlık teknikerlerinin maaşı 2000 ile 2500 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Tabii bu durum özel hastane olduğu için hastaneden hastaneye değişen bir durumdur. Öyledir ki bazı özel hastanelerde paramedik çalışanlarının maaşı 4000 TL’yi bulabilmektedir.

Arama Terimleri: paramedik kaç para alır, özelde paramedik maaşı, paramedik maaşı kaç paradır, paramedik döner sermaye, paramedik nöbet parası

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap