Güncel Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikolog maaşları, ağırlıklı insan davranışları olmak üzere, insan ve hayvan davranışlarını ve zihinsel yapılarını  gözlemleyerek ve deneysel yöntemlerle inceleyen kişidir. Temel bir bilim olduğu içinde elde edilen bulgular, sosyal hayatlar için de kullanılabilir. Bu yazımızda güncel hali ile 2018 yılında psikolog maaşları ve psikolog mesleğinin tanımı hakkında detaylardan bahsedeceğiz.

Psikologlar Ne İş Yapar ?

Psikologlar;

  • Doğum öncesi süreçten başlamak üzere, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik ile yaşlılık dönemleri içerisinde fiziksel ve zihinsel süreçleri inceler.
  • Yaş ile bağlantılı olan davranış değişikliklerini tanımlar, ölçülerek açıklanmasını sağlar.
  • Yaşanan süreçlerin davranış ile duygu ve düşünce üzerindeki etkisini inceleyerek; biyolojik sistemle zihin işlevi ve davranış arasındaki süreci inceler.
  • Beynin biyokimyasal mekanizmaları ile fonksiyonlarında yaşanan kimyasal ve fiziksel değişikliklerin davranış ile duygulara olan etkisini araştırır.
  • Algı, güdü, bellek, biliş, öğrenme ve duygular gibi farklı süreçleri inceler.
  • Bilişsel psikofizyoloji ve nöropsikoloji alanlarına yönelik alan ve laboratuvar deneylerini inceleyerek, değerlendirme yapar. Yapılan deneysel çalışmalarını eğitimden sağlığa, kültürden, endüstriye çok farklı alanlarda kullanır.
  • Psikolojik bilgi için gerekli olacak teknik ve yöntemler üzerine çalışır, test geliştirir.

Psikolog Olanlar Nerelerde Çalışabilir?

Psikolog olmak için, üniversitelerin psikoloji bölümünde 4 yıllık bir eğitim alınarak okunması gerekir. Başarı ile bölümlerini bitirenler, kamu sektörü ile özel sektörde iş bulabilirler. Psikologlar, Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler bağlı ruh ve sinir hastanelerinde, sağlık merkezlerinde, huzur evlerinde, kreş ve bakım evlerinde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, çocuk ıslah evlerinde ve okullarda görev yapabilirler. Ayrıca bölümünü bitirenler pedagojik formasyon eğitimi alarak, öğretmen olarak da görev yapabilirler. Psikologların işsiz kalma ihtimali çok azdır, lisansüstü eğitimini tamamlayanlar kesinlikle işsiz kalmazlar.

Psikologlar Ne Kadar Maaş Alır?

Kamuda psikolog olmak için, KPSS’ye girerek puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir. Çünkü devlet için psikologlar için, her yıl belli bir kadro ayrılır. Genellikle devlet hastanelerinde personel ihtiyacını karşılamak adına kadro açılır.

2018 yılı için psikologların aldığı maaşlar kuruma ve sektöre göre değişkenlik gösterir. Devlet hastanesinde çalışan bir psikolog 4 bin ile 6 bin TL arasında maaş alır. Kamu kurumlarında çalışan psikologlar ise 2 bin 800 ile 4 bin 500 TL arasında maaş alır. Özel sektörde çalışan psikolog maaşları ise, yaptığı sözleşmeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Aynı zamanda psikologlar eğer isterlerse, kamu ya da özel sektörde çalışmak yerine kendi kliniklerini de açarak hizmet verebilirler. Ama bunun için yüksek lisans yaparak psikoterapist olunması gerekir. Kendi kliniklerini açarak yeni göreve başlayan psikologların seans ücretleri de, 100 TL ile 300 TL arasında değişmektedir.  Sektörde isim yapan psikologların seans ücreti ise, 300 TL ile 1.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Tabi ki burada ücreti belirleyen iş tecrübesi, yüksek lisans, alınan eğitimler ve alandaki başarı gibi ekstra özelliklerdir.

Anestezi maaşları  merak ediyorsanız tıklayın.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap