Güncel Perfüzyon Teknikleri Maaşları ve Atamaları

Güncel Perfüzyon Teknikleri Maaşları ve Atamaları

Yükseköğretim kurumlarının ön lisans yani sağlık meslek yüksekokullarında bulunan Perfüzyon Teknikleri bölümünden mezun olan kişilere ‘Perfüzyon Teknikleri’ veya ‘Sağlık Teknikeri’ unvanı verilmektedir. Bu yazımızda perfüzyon teknikerinin devlette ve özel hastanelerde maaşı; perfüzyon teknikleri iş olanakları ve ataması konularını detaylı bir şekilde açıklayacağız. Kalp ve damar cerrahisi operasyonlarında kullanılan kalp – akciğer pompa cihazının yönetimi, bakımı ve kontrolünü sağlayan perfüzyonistelere yardım eden kişilere perfüzyon teknikeri denilmektedir.

Perfüzyon Tekniklerinin Devlette İş İmkanları Nelerdir?

2018 yılı itibari ile Perfüzyon Teknikleri ön lisans programlarından mezun olan kişiler için devlet tarafından tanımlanan herhangi bir kadro bulunmamaktadır. Yani perfüzyon teknikeri atamaları kapalıdır. Perfüzyonistler Derneği’nin devlete ve Sağlık Bakanlığı’na yapmış olduğu başvurular ve davalar sonrasında Perfüzyon Teknikleri bölümünün perfüzyonistlik eğitimi için yetersiz olduğu ve bir bireyin perfüzyonist olabilmesi için en az 4 yıl süre ile lisans eğitimi alması gerektiği hakkında kanun çıkarılmıştır.

Perfüzyon Tekniklerinin Özelde İş İmkanları Nelerdir?

Yukarıdaki maddede belirttiğimiz üzere Perfüzyon Teknikleri programından mezun olan kişiler için Sağlık Bakanlığı denetiminde olan herhangi bir kurumda çalışması için yeterli yetki ve çalışma lisansı bulunmamaktadır. Sağlık teknikeri olarak özel hastanelerde farklı işlerde görev alabilen kişiler özel hastanelerde perfüzyon teknikeri olarak çalışamaz. Bu durum kesinlikle yasaktır ve herhangi bir denetim veya şikayet halinde hem çalışan kişi hem de çalıştıran hastane hakkında cezai işlem uygulanmaktadır.

Perfüzyon Teknikeri Devlette Maaşı (2018)

Perfüzyon teknikerleri devlette olan perfüzyonist kadrolarına atanamazlar, bu yüzden herhangi bir maaş belirtmek mümkün değildir. Ancak 2011-2012 yıllarında devletin ön lisans perfüzyon teknikleri mezunları için yaptığı atamada sadece bir kişi atanmış; bu kişinin maaşı da hastane döner sermayesi ile değişken olmak üzere devlette perfüzyon teknikleri maaşı ortalama 3000 – 3500 TL arasındadır.

Perfüzyon Teknikeri Özel Hastanelerde Maaşı (2018)

Bu bölüm mezunlarının herhangi bir çalışma lisansı ve yetkisi olmadığı için özel hastanelerde dahil olmak üzere tüm sağlık kurumlarında çalışması kesinlikle yasaktır. Ancak özel hastanelerde sağlık teknikeri, sekreter veya diğer iş kollarında çalışan kişilerin özel hastanelerde aldıkları maaş birbirinden farklıdır. Ortalamaya bakacak olursak özel hastanelerde perfüzyon teknikeri maaşı 2000 – 2500 TL arasındadır. Yine de özel hastanelerde hangi görev olursa olsun perfüzyon teknikerlerinin çalışmasını önermemekteyiz.

Perfüzyon Teknikeri Ataması Olacak Mı? Ne Zaman Olacak? (2018)

Şuanda devletin açıkladığı kadrolarda veya diğer alımlarda perfüzyon teknikeri alımı hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Sağlık Bakanlığı mevzuatları, dava sonuçları ve atama kanunları gereği perfüzyon teknikerleri devlette maalesef atanamazlar.

Birçok site, okul veya diğer kişiler Perfüzyon Teknikleri bölümünün dezavantajların bahsetmemektedir. Ancak kesin olarak durum şudur ki şuanlık bu bölümün geleceği parlak değildir. Eğer bu bölümü okuduktan sonra DGS yani Dikey Geçiş Sınavı ile lisans bölümlerine geçiş yapıp lisans bölümünü tamamlayıp mezun olursanız rahat bir şekilde atanmanız mümkündür.

Perfüzyon Teknikleri bölümü hakkında aklınız takılan tüm soruları aşağıda bulunan yorum bölümü aracılığıyla bizlere gönderebilir, en sağlıklı yanıtı alabilirsiniz.

12 yorum yapılmış.

 1. Ayşe 14 Mayıs 2018
 2. Ayşe 15 Mayıs 2018
  • Devlet Dairesi 17 Mayıs 2018
 3. Merve 14 Haziran 2018
 4. tolga 20 Haziran 2018
 5. burcu 10 Temmuz 2018
 6. Burak 8 Ağustos 2018
 7. Ayşe 16 Ağustos 2018
 8. Raif türk 1 Eylül 2018
 9. Oğuzhan demir 7 Eylül 2018
 10. Ceren 8 Eylül 2018
 11. AHMET 9 Eylül 2018

Bu yazıya yorum yap