e-Devlet Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Ülkemizde bazı devlet daireleri yani kamu kurumları tarafından herhangi bir başvuru veya işlem sırasında istenen belgelerden birisi olan vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi kısaca nüfus kayıt örneğini belgesidir. Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinde bireyin kendi kimlik bilgileri, birinci dereceden akrabalarının yani anne, baba ve varsa kardeş nüfus bilgileri yer almaktadır.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi size en yakın kaymakamlıklardan ve nüfus müdürlüklerinden alabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de kolayca alabilirsiniz. Vatandaşların sırada beklemeden ve saat kaç olursa olsun 24 saat daha erişilebilir bir şekilde hizmet almasını sağlayan e-Devlet üzerinden alacağınız e-imza özellikli belgeler yapacağınız başvurularda da geçerli olacaktır.

2006 yılından bu yana faaliyette olan ve devlet işlerinin interaktif bir şekilde daha ulaşılabilir şekilde vatandaşa sunmayı amaçlayan e-Devlet’in her geçen gün eklediği hizmetlerinden birisi de saniyeler içerisinde e-Devletten vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi alma hizmetidir. Buna göre sizler de e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra NVİ yani Nüfus Müdürlüğü kurumu çatısı altında bulunan Nüfus Kayıt Örneği hizmetini kullanarak kolayca vukuatlı nüfus kayıt örneği belgenizi alabilirsiniz.

Kamu alanında yapacağınız başvurular sırasında veya başvuru dışında herhangi bir işlem gerçekleştirmek istediğinizde birçok kamu kurumu tarafından istenen belgeler arasın bulunan vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi hangi kurumlar tarafından istenir?

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden İstenir?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi genellikle aşağıda bulunan listede belirttiğimiz kurumlarca istenmektedir. Ancak bazı istisnai işlemler ve durumlar sırasında da farklı kurum ve kuruluşlar tarafından da vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi istenebilmektedir. Genelde vukuatlı nüfus kayıt örneği isteyen yerler şu şekildedir;

  • Adli makamlar,
  • Adli işlemlerle sınırlı olmak üzere kolluk kuruluşları,
  • Bakanlıklar için,
  • Ölüm işlemleri için resmi sağlık kuruluşları,
  • Kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile ana, baba, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler,
  • Dış temsilcilikler için,
  • Vize işlemleri için,
  • Asker alma yani teslim olma işlemleri için Milli Savunma Bakanlığı,
  • Evlenme işlemleri için evlendirme işlemini yapmaya yetkili olanlar yani evlendirme daireleri.

e-Devlet Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Alma

e-Devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği alma işlemi oldukça kolaydır. Öncelikle sizler için tanınmış veya kendiniz bizzat oluşturmuş olduğunuz e-Devlet şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra NVİ yani Nüfus Müdürlüğü kurumu başlığı altında bulunan ‘Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama’ bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan sayfadaki bilgilendirme yazısını okuduğunuzu kabul ettiğinize dair onayı yaptıktan sonra ‘Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama Formu’ sizleri karşılayacaktır. Burada dikkat edilecek husus ise formda sizlere sorulan ‘Vukuatlı Belge’ seçeneğine ‘Evet’ olarak veya onay tiki ile onaylamanız gerekmektedir. Diğer alanları da kendi tercihlerinize göre doldurduktan sonra ‘Sorgula’ butonuna tıklayınca tarafınıza e-imzalı bir vukuatlı nüfus kayıt örneği belgeniz oluşturulup görüntülenecektir. Bu belgeyi direkt olarak yazdırabilirsiniz.

e-Devletten vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi alma işlemini resimli olarak anlatacak olursak şöyledir;

e-Devlet bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra NVİ üzerinde bulunan ‘Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama’ sayfasına giriş yapınız.

Karşınıza çıkan bilgilendirme yazısını okuyup kabul ettiğinizi kutucuğu işaretleyerek onaylayınız.

Karşınıza çıkan sayfadaki alanları kendi istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda doldurunuz. Burada önem vermeniz gereken husus ise ‘Vukuatlı Belge (Olayları Göster)’ seçeneğini ‘Evet’ olarak işaretlemenizdir. Bu işaretlemeyi de yaptıktan sonra ‘Sorgula’ butonuna tıklayarak tarafınıza özel olarak oluşturulan Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği belgesini yazdırabilir veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği alma işlemi bu şekildedir. İşlem hakkında yaşadığınız sorunları veya sormak istediğiniz soruları aşağıda bulunan yorum bölümü üzerinden kolayca bildirebilirsiniz.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap