e-Devlet Üzerinden SGK Rapor Parası Sorgulama

Milyonlarca vatandaşların uzun uğraşlar sonucu gerçekleştirdiği işlemleri internet ortamına entegre ederek sadece saniyeler içerisinde ulaşılabilir kılan e-Devlet Kapısı; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vermiş olduğu tüm hizmetleri bünyesine entegre etmeye devam ediyor. Bu hizmetlerden en çok sorgulananı ise e-Devlet SGK rapor parası sorgulama yani işlemidir. Bu yazımızda detaylı olarak rapor parası sorgulama işleminden ve detaylarından bahsedeceğiz.

Rapor Parası (4A/4B İşgöremezlik Ödemesi) Nedir?

Hali hazırda sigortalı bir şekilde çalışan bir bireyin herhangi bir kaza, doğum, hastalık veya iş kazası gibi durumlarda uzman hekimler tarafından onaylanmış raporlu olarak çalışmadığı günlerde işverenin maaş ve priminden yapmış olduğu kesintileri önlemek ve çalışanı mağdur etmemek amacı ile SGK; 4A/4B iş göremezlik ödeneği tahsis etmektedir. Bu duruma göre işverenin kesinti yapmış olduğu ücreti SGK; direkt olarak çalışan kişiye ödemektedir. İşgöremezlik ödeneğinde yani rapor parasında en önemli husus çalışanın 1 yıl içinde en az 90 gün boyunca sigortalı olması gerekmektedir.

Önemli: Rapor gün sayısı 2 gün olduğu süre boyunca işverenler tarafından çalışanların maaşlarında herhangi bir kesinti olmaz. Kesinti hakkı 3. günden itibaren doğmaktadır ve SGK 3 gün ve daha fazla gün sayısı için işgöremezlik ödemesi yapmaktadır. Yani 3 gün ve daha fazla gün sayısı kadar raporlu iseniz SGK’dan rapor parası talep edebilirsiniz.

Rapor Parası Şartları (2018)

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunları gereği rapor parasının şartları şu şekildedir;

Meslek hastalığı, iş kazası, hastalık, hamilelik veya doğum gibi sebeplerden dolayı çalışan kişinin uzman doktorlar tarafından onaylanmış işgöremezlik raporu alması mecburidir. Raporun alınacak kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanmış ve yetki verilmiş herhangi bir sağlık kuruluşu olması şarttır.

Herhangi bir nedenden dolayı işgöremezlik raporu almış iseniz raporunuzu en geç 5 (beş) iş günü içerisinde işvereninize tebliğ etmeniz önerilir. Yine raporunuzu aldıktan sonra herhangi bir SGK müdürlüğüne raporunuzun ibraz edilmesi gerekmektedir. SGK raporunuzu ve başvurunuzu inceler ve işgöremezlik ödemesi husundaki başvurunuz onaylanırsa SMS yolu ile bilgilendirilirsiniz ve PTT’den adınıza kesinti tutarı ödenir.

Ayrıca herhangi bir iş kazasından dolayı alınan raporlarda 90 günlük çalışma şartı aranmamaktadır.

SGK Rapor Parası Ne Kadar? (2018)

1 Ocak 2018 tarihinde brüt asgari ücretin yürürlüğe girmesi ile birlikte 2018 yılında rapor alıp maaşlarında kesinti yaşayan kişilerin günlük ne kadar rapor parası alacağı netleşti. SGK tarafından raporlu olan kişilere ödenecek rapor parası şu şekilde;

Hastanede yatış almış ve yataklı tedavi olan kişiler için 1 (bir) günlük rapor parası ücreti: 33,82 TL

Ayakta tedavi olan kişiler için 1 (bir) günlük rapor parası ücreti: 45,10 TL

Unutmayınız; raporlarda ilk 2 gün için işveren tarafından herhangi bir kesinti yapılmaz. Haliyle SGK rapor parası ödemesi yapmamaktadır. Bu yüzden örneğin 15 günlük rapor için 13 günlük rapor parası hesabı yapabilirsiniz.

Ayrıca şahsınıza SGK tarafından ödenecek olan rapor parasının ne kadar olduğuna e-Devlet kapısında bulunan SGK rapor parası sorgulama ekranından kolayca bakabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar? (2018)

İş göremezlik raporu aldığınız sağlık kuruluşu tarafından işgöremezliğiniz sisteme kayıt edilir. Raporunuzun bitiş tarihinden sonra işvereniniz işgöremezliğinizin bildiriminde bulunursa SGK tarafından rapor parası ödemeniz en geç 15 iş günü içerisinde PTT veya bildirdiğiniz banka yolu ile yapılmaktadır. Ayrıca ödemenizin durumunu e-Devlet üzerinden SGK rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirerek görebilirsiniz.

‘Rapor Parası Bankaya Gönderildi’ Ne Zaman Çekebilirim?

Eğer e-Devlet sisteminde SGK rapor parası sorgulama işlemi yaptığınızda böyle bir mesaj alıyorsanız takribi 2 veya 3 gün içerisinde rapor paranız PTT üzerinden adınıza yatırılıp SMS ile bilgilendirilme yapılacaktır.

e-Devlet Üzerinden SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet kapısından SGK rapor parası sorgulama işlemini yapabilmek için e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz bulunmuyorsa size en yakın tüm PTT şubelerinden kolayca tarafınıza özel oluşturulmuş şifreyi temin edebilirsiniz. Ayrıca bankanızın internet şubeciliği üzerinden de tek tıkla e-Devlet kapısına giriş yapabilirsiniz.

Eğer bir e-Devlet şifresi edindiyseniz aşağıda bulunan SGK Rapor Parası Sorgulama butonuna tıklayınız. Bağlantı sizi kimlik doğrulaması yani e-Devlet kapısı giriş sayfasına yönlendirecektir. Burada kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız.

SGK Rapor Parası Sorgulama

Giriş işlemini yaptıktan sonra otomatik olarak 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme ekranına yönlendireleceksiniz. Bu sayfa üzerinden adınıza yapmış başvuruları veya vermiş olduğunuz tüm işgöremezlik raporlarını görebilir ve ödemelerinin durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap