e-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama (Veraset İlamı Sorgulama)

Türkiye Cumhuriyeti’nin günden güne gelişmekte olan ve her geçen gün bambaşka hizmetle karşımıza çıkan e-Devlet uygulaması 2018 yılının Mart ayında çıkarmış olduğu e-Devlet miras sorgulama yani e-Devlet veraset ilamı sorgulama hizmeti ile birçok vatandaş tarafından ilgiyle karşılandı. Bu yazımızda sizlere e-Devlet miras sorgulama işlemi nasıl yapılır gibi soruların detayları olarak yanıtını vereceğiz.

Öncelikle bahsetmiş olduğumuz miras sorgulama hizmetini kullanarak 1990 yılı ve sonrasında vefat etmiş birinci dereceden yakınınızın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını girerek kişinin noter tasdiği ile bildirmiş olduğu Mirasçılık Belgesini görüntüleyebilirsiniz. UYAP üzerinden 2015 yılından bu yana internetten görüntülenen bu hizmet e-Devlet’e taşınması ile oldukça gelişmiş bir şekilde belge görüntülemesini yapabilirsiniz.

e-Devlet Veraset İlamı Sorgulama Nasıl Yapılır? (2018)

Öncelikle bu hizmetten yani e-Devlet veraset ilamı sorgulama yararlanabilmeniz için bir e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer hali hazırda bir e-Devlet şifreniz yoksa e-Devlet şifresi almak için size en yakın PTT şubelerine giderek 1 TL ücret karşılığında kendi adınıza bizzat şifre talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir bankanın internet bankacılığı sistemini kullanıyorsanız yine internet bankacılığı üzerinden e-Devlet kapısına giriş yapabilirsiniz.

Eğer e-Devlet şifreniz hali hazırda bulunuyorsa aşağıda bulunan ‘e-Devlet Veraset İlamı Sorgula’ butonuna tıklayınız. Sizi e-Devlet sistemine giriş sayfası karşılayacaktır. Bu sayfa üzerinden kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi doğru bir şekilde giriniz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza bir sorgulama kutucuğu çıkacaktır.

e-Devlet Veraset İlami Sorgulama

Resimde görüldüğü üzere bu sayfa üzerinden 1990 yılından sonra vefat etmiş herhangi bir yakınınızın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını sizden istenen bölüme yazıp ‘Sorgula’ butonuna tıkladığınızda e-Devlet veraset ilamı sorgulama işlemini gerçekleştirebilir; merhumun bildirmiş olduğu mirasçılık belgesine ulaşabilirsiniz.

e-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? (2018)

Yukarıda bulunan başlıkta bahsettiğimiz gibi e-Devlet miras sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için kendinize ait bir e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz varsa aşağıda bulunan ‘e-Devlet Miras Sorgulama’ butonuna tıklayınız. Butona tıkladıktan sonra karşınıza e-Devlet giriş sayfası çıkacaktır. Bu sayfada yer alan T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi boşluklarını doğru bir şekilde doldurduktan sonra ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

Giriş yaptıktan sonra direkt olarak e-Devlet miras sorgulama sayfası sizleri karşılayacaktır. Bu sayfada bulunan kutucuğa 1990 yılından sonra vefat eden yakınınızın kimlik numarasını yazarak miras belgesini sorgulayabilirsiniz.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap