e-Devlet Üzerinden Dini Soru Sor | Diyanet Alo Fetva Hattı

Diyanet İşleri Başkanlığı Alo Fetva hattını 2016 yılının Ocak ayında tamamen kapatmıştı. Alo Fetva hattı hizmetini amacı dışında kullanan vatandaşlar ve kötü niyetli kişilerden dolayı kapatılan Alo Fetva hattının yerini 2018 yılının Nisan ayı itibari ile e-Devlet üzerinden verilen e-Devlet Dini Soru Sor hizmeti aldı. Peki, e-Devlet üzerinden Diyanet İşleri Başkanlığı’na dini soru nasıl sorulur? Bu yazımızda e-Devlet üzerinden dini soru sorma hizmetini detayları ile sizlerle paylaşacağız.

Ülkemiz vatandaşlarının tümü sadece e-Devlet sistemine giriş yaparak Diyanet’e soru sorma işlemini gerçekleştirebilir ve çok kısa zaman içerisinde sorularına yanıt alabilirler. Ayrıca bu sorulan sorular ve cevapları hiçbir yerde yayınlanmaz. Tamamen gizlilik içerisinde sunulan bu uygulamada belirli kriterler dışında olan tüm sorular en net şekilde cevaplanmaktadır.

e-Devlet üzerinden Dini Soru Sor uygulamasının amacı vatandaşın dini soru ve sorunlarına en doğru kuruluş tarafından objektif ve net bir şekilde cevaplanabilmesidir. Öyledir ki ülkemizde din ile ilgili bilgiler ve sorunlar bir takım soru işaretlerine ve fikir ayrılıklarına yol açmaktadır. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar bilginin saf ve en net halini devletin kurumundan öğrenebilirler.

Diyanet Alo Fetva Hattı 2018 (E-Devlet Dini Soru Sor)

e-Devlet üzerinden dini soru sorma işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. Çünkü soru sorabilmeniz için e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından aşağıda yer alan e-Devlet dini soru sorma butonuna tıklayınız.

Eğer giriş yapmadı iseniz karşınıza çıkan sayfada üye girişi yapınız. Eğer sistem aracılığı ile hiç dini soru sormadıysanız karşınıza; ‘Daha önce sormuş olduğunuz bir soru bulunamamıştır. Yukarıdaki düğmeye basarak yeni bir dini soru sorabilirsiniz.’ uyarısı gelecektir.

Yeni soru sormak için hemen sağ üstte bulunan ‘Yeni Soru Sor’ butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkan formda tüm kişisel bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi eksiksiz ve tamamı doğru olacak şekilde doldurunuz. Unutmayınız, girmiş olduğunuz tüm bilgiler gizlilik içerisinde sistemde tutulur. 3. tekil şahısların sizin bilgi ve sorularınızı görme yetkisi kesinlikle bulunmamaktadır.

Tüm bilgilerinizi doldurduktan sonra aşağıda bulunan ‘Dini Soru’ kısmına sormak istediğiniz tüm soru ve sorunları iletebilirsiniz. Sorularınız için karakter limiti 2000’dir. Yani sorunuzu 2000 karakter içerisine sığdırmanız gerekmektedir.

Diyanet Dini Soru Sorma

e-Devlet Üzerinden Sorulan Dini Soru Ne Zaman Cevaplanır?

e-Devlet platformu üzerinden Diyanet’e Dini Soru Sorma işleminizi gerçekleştirdikten en geç 7 iş günü içerisinde sormuş olduğunuz soru yanıtlanacaktır. Ancak bazı istisnai durumlar oluşabilmektedir. Sormuş olduğunuz sorunun eğer geniş çaplı bir şekilde araştırılması gerekiyorsa ve soru sorma hizmetinde yoğunluk olduğu durumlarda sorunuzun yanıtını alabilmeniz birkaç gün gecikebilmektedir.

e-Devlet Diyanet Dini Soru Cevabı Sorgulama

e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘Dini Soru Sor’ menüsüne girdiğinizde sormuş olduğunuz tüm sorular listelenecektir. Eğer sorunuz yanıtlanmış ise yine bu listede cevaplandı ibaresini görebilir; sorunuzun cevabını okuyabilirsiniz. Ayrıca soru sorma aşamasında belirtmiş olduğunuz iletişim bilgilerine de sorunuzun cevabı gönderilmektedir. Bazı durumlarda Diyanet tarafından aranarak yanıtı Diyanet çağrı merkezi temsilcisinden öğrenebilirsiniz.

UNUTMAYINIZ! Dini sorularınız ortalama 7 gün içinde cevaplandırılmaktadır. Yoğunluk olması veya sorunuzun araştırma gerektirmesi durumunda bu süre daha da uzayabilmektedir. Sıkça sorulan sorulara ulaşmak ve sorunuzun cevabını bunlar içerisinde bulmak veya soru sormak için kurul.diyanet.gov.tr linkini tıklayınız.

Kişi ve kurumları hedef alan, şahsın kendisini doğrudan ilgilendirmeyen, dini bilgilenmenin dışında başka amaçlar taşıdığı düşünülen, istismara açık ve/veya dini içerikli olmayan sorular cevaplandırılmayacaktır. Lütfen sorunuzu anlaşılır ve öz olarak belirtiniz.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap