e-Devlet Şifremi Unuttum | e-Devlet Şifre Değiştirme

e-Devlet sistemi üzerinde Türkiye Cumhuriyeti devletinin kamu kuruluşlarının sunmuş olduğu birçok işlem bulunmaktadır. Kurumlara gitmeye zahmet etmeden, sıra bekleme derdine girmeden neredeyse devlet dairelerindeki tüm işlemlerinizi e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda birçok kişinin talihsizliği olan e-Devlet şifre unutulması sonrasında e-Devlet şifresi yenileme işlemini detaylı bir şekilde anlatacağız.

e-Devlet’in vatandaşlara sunmuş olduğu hizmetler arttıkça e-Devlet’i kullanan kişi sayısı da hizmetin artışına göre bir hayli artmakta. Öyledir ki e-Devlet üzerinden soyağacınızdan size kalan miraslara kadar bakma fırsatı ücretsiz bir şekilde bir tık ile sizlerle oldu.

Bilindiği üzere e-Devlet kullanmak için ilk başta PTT’ye giderek 1 TL ücret karşılığında e-Devlet şifrenizi gizli bir zarf ile alabiliyorsunuz. Bu şifre sizlerin e-Devlet’e ilk kez giriş yapmanıza yarıyor, sistem sizden direkt olarak yeni bir şifre istemektedir. Sisteme giriş yaptığınız anda sizin belirlemeniz gereken içerisinde özel karakter barındıran bir şifre oluşturmanız gerekmekte.

Birçok kişi e-Devlet şifresini farklı bir yere not etse de bazen üzücü durumlar oluşabiliyor ve e-Devlet’e giriş işlemini yapamıyor. Peki unutulan e-Devlet şifresi nasıl değiştirilir?

e-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

DİKKAT: e-Devlet hesabınızı cep telefon numaranız ile doğruladıysanız şifrenizi unuttuğunuzda herhangi bir resmi kuruma başvuru veya bildiride bulunma zorunluluğunuz yoktur.

Eğer hesabınızda telefon doğrulaması yoksa PTT’ye giderek yeni bir şifre almanız gerekmektedir!

e-Devlet şifresi unutulması halinde kimlik bilgileriniz ile dakikalar içerisinde güvenlik doğrulamasında bulunarak yeni bir e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz. Bu durumda tak yapmanız gereken e-Devlet şifresi yenilemek. Telaşe etmeyiniz.

Ayrıca; Akbank, alBaraka, Anadolubank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk, odeabank, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, VakıfBank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası bankalarından herhangi birini kullanıyor ve bu bankalarda internet bankacılığı şifreniz varsa tek tıkla e-Devlete giriş yapabilirsiniz.

Yeni e-Devlet Şifresi Alma 2018 (e-Devlet Şifresi Yenileme)

Öncelikle aşağıda bulunan e-Devlet Şifre Sıfırlama butonuna tıklayarak şifre sıfırlama ekranının ana sayfasına ulaşınız. Ardından ilk başta olan ‘Şifremi hatırlamıyorum’ seçeneğini işaretleyerek ‘Devam Et’ butonuna tıklayınız.

Karşınıza kimlik bilgilerinizin istendiği bir ekran gelecektir. Bu ekranda bulunan T.C. Nüfus Cüzdanı, Mavi Kart, Yeni Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi gibi belgelerden hangisini kullanıyorsanız o belgeyi seçiniz. Ardından T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri No, Nüfus Cüzdan No, Yakınınıza (1.Dereceden Akrabanıza) Ait T.C. Kimlik No ve Güvenlik Kodu seçeneklerini eksiksiz ve doğru olacak bir şekilde doldurunuz.

Tüm bilgileri doldurduktan sonra ‘Devam Et’ butonuna tıklayınız. Eğer bilgileriniz doğru ise sistem sizden kimlik bilgilerinizin detayını soracaktır. Bu detayları da doldurduktan sonra tekrar ‘Devam Et’ butonuna tıklayınız.

Gelen ‘İletişim Bilgisi’ sayfasında sizden telefon numaranız ve e-posta adresiniz istenecektir. Burada önemli olan husus sisteme tanımladığınız telefon numaranızı giriniz, çünkü sistem bir sonraki telefonunuza doğrulama kodu gönderecektir. Bu doğrulama kodunu girmediğiniz takdirde şifre yenileme işlemini gerçekleştiremezsiniz!

Tekrar ‘Devam Et’ butonuna tıkladıktan sonra yukarıda bahsettiğimiz gibi sistem telefonunuza bir doğrulama kodu gönderecektir. Bu kodu da girip ‘Devam Et’ butonuna tıklayınca yeni şifre belirleme ekranı karşınıza çıkacaktır.

e-Devlet Şifre Yenileme Sayfası

e-Devlet Şifremi SMS ile Değiştiremiyorum Ne Yapmalıyım?

Eğer sistem üzerinde tanımlı cep telefon numaranız yok ise e-Devlet’in sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde şifre yenileme işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bu durumda size en yakın PTT şubesine giderek 4 TL ücret karşılığında yeni e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Şifre alırken sadece kimliğinizle gitmeniz yeterlidir. Ekstra belge istenmemektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap