e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama

2006 yılında Başbakanlık tarafından verilen talimatla kurulan e-Devlet Kapısı, milyonlarca vatandaşın kamu kurumlarında gerçekleştirmek istediği işlemleri saniyeler içerisinde tek tıkla gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. e-Devlet sisteminde birçok kişinin ilgilendiği hizmet ise e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama işlemi oldu.

Daha önce uzun süren işlemler ve zorlukla alınabilen adli sicil kaydı belgesini sizlerde e-Devlet sistemi aracılığıyla saniyeler içerisinde alabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı) Nedir?

Günümüzde halk arasında daha çok temiz kağıdı veya sabıka kaydı olarak bilinen ve resmi devlet daireleri tarafından ‘Adli Sicil Kaydı’ olarak tanımlanan belge kişinin yaşamış olduğu süre boyunca herhangi bir adli işleme tabi olmadığını gösteren bir belgedir. Genel anlamda herhangi bir kurum veya kuruluşa yapılan başvurularda istenen belgeler arasında en başa gelen belgelerden birisi olan Adli Sicil Kaydı belgesi; ehliyet başvuruları, yurt başvuruları, iş başvuruları, burs başvuruları, okul kayıtları ve daha birçok kurum ve kuruluş tarafından istenmektedir.

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Vatandaşlar yukarıda bahsetmiş olduğumuz sabıka kaydı yani adli sicil kaydı belgesini alabilmek için Adalet Bakanlığı’na bağlı olan bulunduklar ildeki Adli Sicil Bölge Müdürlükleri ve belirlenen bazı Cumhuriyet Başsavcıları aracılığıyla bu belgeyi tahsis edebilmektedir. Ancak günümüz teknolojisinin hızla gelişmesi ve belgelerin teminin oldukça zorlaşması ile birlikte Adalet Bakanlığı interaktif olarak Adli Sicil Kaydı belgelerini e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama sayfasına entegre etmiş oldu.

Yani Adli Sicil Kaydı belgesini bizzat başvurarak belirli Cumhuriyet Başsavcıları ve Adli Sicil Bölge Müdürlükleri ve e-Devlet Kapısı sistemini kullanarak ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden adli sicil kaydınızı sorgulamak için hali hazırda kendinize ait e-Devlet şifrenizin olması zorunludur. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın tüm PTT şubelerinden sadece 1 TL ücret ödeyerek e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir bankanın internet şubeciliği şifreniz var ise internet şubesine giriş yaparak tek tıkla e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Eğer e-Devlet şifreniz varsa aşağıda bulunan ‘e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama’ butonuna tıklayınız. Bağlantı sizi direkt olarak e-Devlet Kapısı’nın giriş sayfasına yönlendirecektir. Bu ekranda T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız. Giriş yaptıktan sonra otomatik olarak karşınıza Adli Sicil Kaydı Sorgulama ekranı gelecektir.

Bu ekranda e-Devlet Adli Sicil Kaydı sorgulama işlemi ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar ve kurallar yer almaktadır. Bu kurallara göre; bir gün içerisinde yani 24 saat içinde en fazla 4 kez Adli Sicil kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama yapmadan önce belgenin nereye verileceğini doğru bir şekilde girmeniz zorunludur!

e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama

‘Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.’ seçeneğini işaretleyip ‘Devam Et’ butonuna tıklayınız. Karşınıza tüm kimlik bilgilerinizin yer aldığı bölüm çıkacaktır. Aşağıda ise e-Devlet Adli Sicil Kaydı sorgulama formu yer alacaktır. Bu formda ‘Kurum Türü’ yazılı seçeneklerden belgeyi hangi kurum veya kuruluş türüne vereceğinizi işaretleyiniz. Aşağıda yer alan ‘Belgenin Neden Verileceği’ bölümünden de belgenin neden ihtiyaç halinde olduğunu seçiniz. Ardından son olarak ‘Belgenin Nereye Verileceği’ kısmına özel veya resmi kurum hangisi ise doğru ve tam bir şekilde yazıp ‘Sorgula’ butonuna tıklayınız.

Sorgulama işlemini yaptıktan sonra sistem size özel e-imza’lı bir adli sicil kaydı belgesini oluşturacaktır. Bu belgeyi .PDF formatında indirebilir; veyahut indirmeden direkt olarak yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer e-Devlet Adli Sicil Kaydı sorgulama işlemi ile ilgili herhangi bir hata ile karşılaşıyorsanız aşağıda bulunan yorum bölümü aracılığıyla bizden destek alabilirsiniz.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap