Doğum Parası Sorgulama

Doğum parası sorgulama yapmak için gerekli olan evraklar, hangi şartlarla bu paranın alınabileceği gibi durumların öğrenilmesi ve daha sonra başvurulması gerekir. Süt parası, doğum parası olarak tanımlanan ücretin alınması için hangi çocukta kaç TL alınacağıyla ilgili farklı tutarlar belirlenmiştir. Doğum parası ne kadar? 4A veya 4B sigortalı bir ebeveyn, şartları karşılayarak 2015 yılından itibaren doğum parası alabiliyor.

Çalışmayan Kadınlar Doğum Parası Alabilir Mi?

Aktif olarak herhangi bir iş yerinde çalışmayan, sigortalı işinden geliri bulunmayan annelerin de doğum parası alması artık çok daha kolay. Çalışmayan veya çalışan anne olmak, doğum parası almayı etkileyen bir unsur değildir. 2015 yılının Mayıs ayından bu yana, doğum yapan annelerin doğum parası alma hakkı bulunuyor. Tüm annelerin herhangi bir şart olmadan, belirtilen tarihten sonra doğum yapmış olmak kaydıyla doğum parası alma imkanı bulunuyor.

Ev hanımı, sabit geliri bulunmayan, gayrimenkulü olmayan, mevduatı olmayan, yastık altında birikmişi bulunmayan yeni annelerin de doğum parası alma hakkı vardır. Doğum yardımıyla ilgili başvuru dilekçesinin doldurulması, meslek bölümünün boş bırakılması durumunda da yardım alma sürecinde her hangi bir olumsuzluk yaşanmayacaktır.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parasının alınması için özellikle gerekli belgelerin temin edilmesi ve Sosyal İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gereklidir. Yapılacak olan başvurularla birlikte 4A sigortalıların başvuruları kabul edilecektir. 4B sigortasına sahip olan bireyler de İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları doğum parası başvurusu yapma imkanlarına sahip oluyorlar.

 • Alo 144 veya Alo 183 numaralarını arayarak, müdürlükten detaylı olarak bilgi alabilir ve çocuklarınız için kaç TL para alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Doğum parası ve süt parası farklı değerlerde olduğu için, yapacağınız başvurularda da direkt olarak gerekli evrakları hangi türde başvuracağınıza göre düzenlemelisiniz.
 • Çocuk için alınabilecek olan doğum parası 300 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 • Çocukta alınacak olan doğum parası ücreti 400 TL olarak belirlendi.
 • Ve sonrasındaki çocuklarda 600 TL
 • İkiz bebeklerde 700 TL, üçüz bebeklerde 1300 TL doğum parası alınıyor.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum parası alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması gerekiyor. Bebeğin hayatta olması, kimliğinin de çıkarılmış olması şarttır. Bu sayede kimliğiyle birlikte yapılacak kaydın ardından, annenin veya babanın SSK veya SGK kapsamında olması istenir. Sigortalı olarak çalışan bir ebeveynin yapacağı başvuruda, doğumdan önceki dört ay içerisinde mutlaka prim ödemesi yapılmış olmasına bakılıyor.

Sorgulama işlemlerinin yapılması için E- Devlet üzerinden doğum parasını inceleme ve sorgulama işlemleriyle doğum parasını değerlendirme olanağı tanınıyor. Doğum parası sorgulama işleminin yapılması için e- devlet’in web sitesine giriş yapılması gerekiyor.
https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama

e devlet doğum parası sorgulama

Sorgulamanın yapılması için e- hizmetler kısmından veya arama bölümünden 4A/4B işgöremezlik ödemesi görme aramasını yapmalısınız. Bu bölümden yapacağınız aramayla birlikte, linkten sorgulamayı detaylandırabilir, ödemelerin doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını da görebilirsiniz.

Doğum parası sorgulamak için

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar

Doğum parası alınması için evraklar arasında sadece üç evrak talep ediliyor. Doğumun gerçekleştirildiği tarihten itibaren son dört aylık dönemin priminin ödemesi yapılmış olmalıdır. Bu şartı karşıladığınız taktirde şu evrakları bulundurmanız, doğum parası evrakları ile resmi kuruma yapacağınız başvurunun kabul edilmesini sağlayacaktır.

 • Süt parası talep dilekçesi örneği
 • Kimlik fotokopisi (Anne veya babanın birinin kimlik fotokopisinin bulunması yeterli olacaktır.)
 • Doğum belgesi (Doğum yapıldıktan sonra, annenin hastaneden çıkarken mutlaka doğum belgesini de almış olması gereklidir.)

Yukarıda yer alan belgeleri temin ettiğiniz taktirde, yapacağınız başvurular geçerli sayılacaktır. Annenin çalışmıyor olması, işini yeni bırakmış olması veya son 4 ay içerisinde prim ödemesinin aksatılmış olması durumunda babaya bakılıyor. Babanın sigortalı bir işte çalışması ve son dört ayda prim ödemelerinin yapılmış olması durumunda, doğumdan önceki dört ay baz alınarak yapılacak incelemenin ardından bebek için doğum parası alınabiliyor.

Ne Kadar Doğum Parası Alabilirim? (ÖRNEK HESAPLAMA)

Doğum istirahat parasını alabilmek için rapor aldığınız tarihten önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatmış olması gerekiyor.

Örnek:  20 Ağustos ‘ da rapor aldıysanız son 3 ay Mayıs, Haziran ve Temmuz ayına bakılır. Raporu aldığınız aydaki günler sayılmaz. Eğer son üç ayda prim ödemesi yoksa önceki aylara giderek diğer aylar sayılır.
Doğum parası hesaplaması şu şekilde yapılır,

 • Aylık brüt 2000 TL’den 3 aylık maaş toplam 6000 TL. Buradan da günlük maaş tutarını hesaplayalım. 6000/90=66,60 TL
 • Şimdi de günlük doğum rapor parası tutarını hesaplayalım. Günlük doğum rapor parası tutarının, brüt günlük maaş tutarının üçte ikisi olduğunu söylemiştik. 66,60 TL’nin üçte ikisi 44,40 TL’dir.
 • 44,40 TL x 112 gün= 4972,80TL

Yapmış olduğumuz hesaplamada 2000 TL brüt maaşı olan bir bayan çalışan 4972 TL doğum parası alabilir. Sizin brüt maaşınız ne kadar ise gösterdiğimiz örnekte brüt ücrete o rakamı girin. Ortalama olacağınız doğum parası maaşınız ile aynı civarda olur.

Doğum parası için dilekçe başvuru örneğini indirmek için tıklayın.

AİLE HEKİMİ SORGULAMA

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap