Diş Hekimi Maaşları

Ülkemizde eğitim gören gençler arasında çok fazla tercih edilen bir bölüm olan ve saygın meslekler arasında yer alan diş hekimliği, ağız içinde bulunan her türlü boşluk, kemik ya da diş yapısıyla ilgilenen bir tıp dalıdır.  Diş hekimlerinin çalışmaları alanları arasında diş ile diş eti hastalıkları, çenedeki yapı bozuklukları, porselen ve kaplama diş, protez gibi farklı alanlar olmakla birlikte, diş eti tedavileri sırasında ameliyat yapma gibi yetkileri de bulunmaktadır.

Tıp alanında yaşanan teknolojik gelişmeler nedeniyle diş hekimliği tarafından kullanılan estetik araç ve olanaklarında da sürekli gelişmeler görülmektedir.  Bu nedenle diş hekimlerine olan talep sürekli olarak artış göstermektedir. Bu nedenle de ihtiyaç duyulan taleplerin karşılanabilmesi adına Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri’ne daha fazla ağırlık verilmektedir.

Diş Hekimi Nasıl Olunur?

Diş hekimi olmak adına üniversite sınavına giriş yapılarak, üniversitelerin Diş Hekimliği fakültelerinin öncelikle kazanılması gerekir. Daha sonra 5 yıllık lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylara ‘’Diş Hekimi’’ unvanı verilir.  Bu unvanı alan bir kişi çalışma ya da kendi muayenehanesini açma şansına yetkisine sahip olur. Tıbbi ve operayonel eğitimlerin sonunda mezun olan adaylar, istemeleri durumunda doktora yaparak akademik kariyer yaparak da devam edebilirler.

Diş Hekimlerinin Çalışma Şartları Nedir?

Diş hekimleri, diğer sağlık muayenelerinin yapıldığı gibi günün belli saatlerinde çalışırlar. Her türlü muayenehane ruhsatı bulunan muayenehane ya da hastanede çalışabilmektedir. Meslekleri gereği sabırlı olmaları ve gerekli bilgi birikimine sahip olmaları gerekir. Steril sabunlar ve eldivenleri kullanarak, ağrısı olan hastalıklara karşı hazırlıklı ve ilgili olmak zorundadırlar.

Diş Hekimlerinin İş Olanakları Nelerdir?

Ülkemiz için saygın meslekler içerisinde yer alması nedeniyle çok fazla tercih edilen diş hekimliği, iş bulma konusunda ciddi avantajlara sahip bir alandır. Devlet hastanelerinden özel hastanelere, diş hastanelerinden sağlık merkezlerine kadar birçok sağlık kuruluşunda diş hekimine ihtiyaç duyulmaktadır.

Diş Hekimlerinin Maaşları Ne Kadardır?

Gün geçtikçe yaşanan teknolojik gelişmelerden dolayı diş hekimlerine olan ihtiyacın artması, diş hekimliğinin daha çok tercih edilmesine neden olsa da diş hekimi maaşları da bu bölümün tercih edilmesinde etkili rol oynamaktadır.

Özel Sektörde Diş Hekimi Maaşları

Ülkemiz standartlarına bakıldığında ortalamanın üstünde bir gelire sahip olan diş hekimi maaşları, özel sektörde tecrübesine, mezun olduğu üniversitesine, yabancı dil bilmesine, aldığı eğitimlere göre değişkenlik gösterir. Yeni mezun olmuş ve özel sektörde çalışmaya başlamış bir diş hekiminin maaşı 3.250 TL ile 5.000 TL arasında değişkenlik gösterirken;  1-5 yıl arasında tecrübesi olan bir diş hekiminin maaşı 5.000 TL ile 6.500 TL arasında belirtiler kriterlere göre değişkenlik göstermektedir. 5 yıl ve üzeri tecrübesi olan diş hekimleri ise 6.500 TL üstünde maaş kazanır.

Devlette Diş Hekimi Maaşları

Devlette diş hekimleri maaşları belirlenirken, kademe ve derecesi dikkate alınır. Yani özel sektördeki kriterler yerine, devlette ne kadar süredir görev yaptığı önemlidir. En alt kademeden başlayan yani yeni mezun bir diş hekimi devlette 4.800 TL maaşla çalışmaya başlarken, en yüksek kademedeki diş hekimi maaşı da 6.050 TL dolaylarında maaş kazanmaktadır.

DİĞER MAAŞLAR

BİLGİSAYAR MÜHENDİS MAAŞLARI

MALİ MÜŞAVİR MAAŞLARI

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap