Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar başta olmak üzere internet ile yazılıma karşı küçüklüğünden itibaren ilgisi olan kişiler meslek olarak çoğunlukla bilgisayar mühendisi olmak istemektedirler. Bilgisayara ilgi duymak ile birlikte bilgisayar mühendisi olmak için gerekli olan niteliklerden en önemlisi sayısal zekanın güçlü olmasıdır. Çünkü bilgisayar mühendisliği bölümünde okutulan dersler sayısal ağırlıklı olmakla birlikte analiz gücünün de güçlü olması gerekmektedir.

Dört yıllık eğitim veren üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan öğrencilere ‘’Bilgisayar Mühendisiliği’’ unvanı verilirken, gelişen teknoloji sayesinde her iş ortamında bilgisayarın kullanılması nedeniyle de bir çok alan ile bir çok ortamda çalışma fırsatı bulabilirler.

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları

bilgisayar mühendisliği 2019

bilgisayar mühendisliği maaşları 2019

Bilgisayar mühendisleri çalıştıkları kurum ya da şirketlerin ‘’Bilgi İşlem’’ birimlerinde görev alırlar. Çalıştıkları kurumda yazılım, network yapısının düzeni, donanım gibi faaliyetlerin yanında arıza gibi olumsuzlukların giderilmesinde görev alırlar.

Bilgisayar mühendisleri çalışma alanlarına bakıldığında devlet kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilecekleri gibi bankalardan IT servisi olan kurumlara, eğitimden endüstriye, ticari alanlardan donanım ve yazılım alanına kadar çok farklı alanlarda iş imkanı bulabilirler.

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Alanında tecrübeli olan bilgisayar mühendisleri yeni mezunlara göre daha iş bulma konusunda avantajlı olmakla birlikte, daha yüksek maaşlarda da iş bulmaktadırlar.

Özel sektörde yeni mezun bir bilgisayar mühendisi, 2 bin TL ile 3 bin TL arasında bir maaş alırken, tecrübeli olan bir bilgisayar mühendisi 3 bin 500 TL hatta 4 bin- 5 bin TL maaş alabilmektedir.

Yazılım alanında faaliyet gösteren ve kendinizi yetiştirmiş bir bilgisayar mühendisi iseniz, 5 bin ile 7 bin TL arasında maaş alabilir hatta tecrübe düzeyinize göre 10 bin ve üzerinde maaş bile alabilirsiniz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan bilgisayar mühendislerinin maaşlarına bakıldığında 3 bin 500 ile 4 bin 500 TL arasında değişkenlik gösterir. ‘’Teknik Hizmet Sınıfı’’  kapsamında görev yapmak için KPSS girerek, atanmaları gerekmektedir.

Kamuda yeni göreve başlayan bir bilgisayar mühendisi yaklaşık 3 bin 750 TL maaş alır ve kademe ile derecelerine göre maaşları değişkenlik gösterir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap