Bayan POMEM Başvuru Şartları ve Parkuru

Bayan POMEM Başvuruları ve Alımları Hakkındaki Tüm Detaylar

Emniyet Genel Müdürlüğü; kadın polis ihtiyacını genel olarak POMEM alımlarından karşılamaktadır. POMEM alımlarına sadece herhangi bir lisans programını bitirenler başvuru yapabilmektedir. POMEM alımlarında toplam alınacak kişi sayısının %10’luk kısmı kadın adaylara ayrılmaktadır. Genel olarak erkek polislere daha fazla ihtiyaç duyulduğu için polis alımlarında her 100 polisten 10 tanesinin kadın olması gibi bir oran dikkate alınmaktadır. Bu rakam, dışarıdan az gibi gözükse de başvuran aday sayısı ile kıyaslandığında kadın adayların da ciddi bir alım oranı olduğu söylenebilir. Bu yazımızda sizlerle 2018 yılı kadın POMEM başvuru şartları ve bayan POMEM parkuru gibi merak edilen konuları ele alacağız.

POMEM Bayan Başvuru Şartları Nelerdir?

Herhangi bir lisans bölümünden mezun olup da polis olmak isteyen kadınların bunun için sahip olması gereken bazı kıstaslar bulunmaktadır. Tüm memurluklarda olduğu gibi POMEM’e başvurmak isteyen adaylar da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadırlar. İşte tüm detayları ile 2018 kadın POMEM başvuru şartları;

 • Lisans mezunu olmak. Bu bölümleri yurt dışında okumuş kişilerin, okudukları fakültenin denklik kıstaslarına uygun olması gereklidir.
 • Tıpkı erkeklerdeki gibi, kadın adayların da başvuru yaptıkları yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olması gereklidir.
 • KPSS’de P93 puan türünde 70 ve üzeri bir puana sahip olunmalıdır.
 • KPSS’de P3 puan türünde 60 ve üzeri bir puana sahip olunmalıdır.
 • Adayların minimum 1.62 boya sahip olmaları şarttır.
 • Adayların kilo ve boy endeksi orantılı olmalıdır.
 • Adayların yüzünde veya vücudunun herhangi bir yerinde dikkat çekici bir iz bulunmamalıdır.
 • Adayların silah taşımak ve silahlı olarak görev yapmaya elverişli olmalar ve bunu da sağlık kuruluşundan alacakları raporla kanıtlamaları gereklidir.
 • Adayların kişisel olarak yüz kızartıcı, zimmet, hırsızlık, rüşvet vb suçlardan ceza almamış olmaları gereklidir.
 • Adayların hem kendilerinin hem de birinci derece yakınlarının anayasal düzene karşı gelmekten dolayı affedilmiş de olsa herhangi bir ceza almamış olmaları şarttır.
 • Adayların herhangi bir siyasi faaliyet içerisinde olmamaları gereklidir.
 • Adayların kamu haklarından yoksun bırakılmamış olması şarttır.
 • Adaylar hakkında yapılan güvenlik ve arşiv soruşturmalarında herhangi dikkat çekici bir olumsuz durum olmamalıdır.
 • Adayların hamile olmaması gereklidir.
 • Adayların evli iseler, eşleri hakkında herhangi bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması gereklidir.

Adaylar, bu şartlara sahip oldukları takdirde internet üzerinden polis olmak için başvuru yapabilirler. Adaylar öncelikle ön sağlık taramasından geçmekte, sonrasında da fiziki yeterlilik sınavlarına alınmaktadırlar. Bu aşamadan sonra adaylar, komisyon karşısında sözlü mülakata alınmaktadırlar. Sözlü mülakat sırasında adaylara güncel konular hakkında sorular sorulmaktadır. Sözlü mülakat sırasında komisyon, adayın soruları nasıl cevapladığına, panik yapıp yapmadığına, ses tonuna, kendine güvenine, güncel konulara ilgi duyup duymadığına önem vermektedir. Sözlü mülakat sırasında yöneltilen sorular genel olarak Türkiye ve dünya gündemiyle alakalı olmaktadır. Sözlü mülakata katılacak adayların öncesinde genel kültür konularına, gündemle ilgili başlıklara mutlaka göz atması gereklidir.

POMEM Kadın Parkuru Aşamaları Nasıldır?

Parkur aşamasına gelen adayların öncesinde ısınma hareketleri ve alıştırma yapmaları gereklidir. Parkur aşaması oldukça zorlu olup çoğu adayın elendiği aşamadır. Adaylar, ilk etaplarında, gelen komut ile birlikte 2,5 metre uzunluğunda ve 40 cm genişliğinde olan tahtanın üzerinde iki ayaklarını da kullanarak beş kez zıplamak zorundadırlar. Adaylar bu etapta çift ayak zıplamakla birlikte eksik zıpladıkları takdirde de iki saniye ceza alırlar. Adaylar ikinci etaplarında ise, sıralanmış altı lastiğin kenarlarına değil de içlerine basarak ilerlemek zorundadırlar.

Tabi bu işlem sırasında da olabildiğince hızlı olmak zorundadırlar. Üçüncü etapta adaylar, yirmi kilogram ağırlıkla birlikte aralarında on metre mesafe bulunan iki duba arasında, dubaların dışına geçmeden olabildiğince hızlı bir şekilde gidip gelmek zorundadırlar. Dördüncü aşamada ise; adaylar aralarında beşer metre mesafe olan iki top arasında beş defa gidip gelmek zorundadırlar. Adaylar düz takla atarak diğer etaba geçerken, mutlaka dubanın dışından geçmek zorundadırlar. Bu etaba slalom koşu denilir ve adaylar 2.5 metre aralığındaki çubuklar arasından hızlı bir şekilde geçmeli ve geçerken de çubukları devirmemelidirler. Son etap engel etabıdır ve adaylar 50 cm boyundaki engelin üstünden, 150 cm boyundaki engelin altından geçmeye çalışırlar. Bu etapları belirtilen şekilde yapamayan adaylara ceza olarak saniye eklenir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap