Askerdeyken POMEM Başvurusu

Askerdeyken POMEM Başvurusu Yapılabir mi ?

Devlet; her yıl binlerce kişiyi ilgilendiren polis alımları yapmaktadır. Polis alımları, özellikle iş bulmanın kolay olmadığı lisans bölümlerini bitirenler tarafından sıklıkla takip edilir. Ayrıca, ataması yapılmayanlar, KPSS’de atanmak için gereken puanı alamayanlar da polis alımlarını bir meslek sahibi olabilmek adına çare olarak görmektedirler. Peki askerdeyken Pomem’e başvuru yapılabilecek mi ?

Lisans eğitimini tamamlayan erkek bireyler, iş başvurularında sıkıntı yaşamamak adına askerlik görevlerini bir an önce tamamlamak ve sıkıntısız, rahat bir şekilde iş aramaya başlamak istemektedirler. Fakat, polis alımı başvuruları kişiler askerlik görevlerini icra ederken de yapılabilmektedir. Askerdeyken polis alımı başvurularını kaçıranlar bu durumdan dolayı üzülmektedirler. Devlet, bu konuda mağdur olanların sıkıntısını gidermek amacıyla bu konuda çeşitli düzenlemeler yapmıştır.

Askerdeyken POMEM’e Başvuru Yapılabilir mi?

Askerlik görevini yerine getirenlerin en merak ettiği konulardan birisi de askerlik yaparken polis alımlarına başvuru yapılıp yapılamayacağıdır. Askerlik görevi sırasında da polis alımlarına başvuru yapılabilmektedir. Bunun için adayın öncelikle POMEM başvuru koşullarına uygun olması gerekmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle T.C vatandaşı olması, 18 yaşından büyük olması, o yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olması, herhangi bir lisans bölümünden mezun olmuş olması, KPSS P3 ve P93 puan türlerinden istenilen barajı geçmiş olması, silahlı çalışmaya engel teşkil edecek bir sağlık sıkıntısının bulunmadığını kanıtlaması, her iki gözünün %80 oranında iyi görüyor olması, beşten fazla dişinin eksik olmaması, boyunun minimum 1.72 olması, kuş göğsü kafese sahip olmaması, boy kilo oranının dengeli olması gibi kriterler dikkate alınmaktadır. Bununla birlikte adayın, yüz kızartıcı bir suçtan cezasının olmaması, alkol, uyuşturucu vs kullanımından dolayı tedavi görmemiş olmaması, kendisinin ve ailesinin anayasal düzene karşı gelmekten dolayı bir suç işlememiş olması, kamu haklarını kullanmaktan mahrum bırakılmamış olması ve bununla birlikte güvenlik ve arşiv soruşturmasının olumlu olması gerekmektedir.

POMEM’e başvuru yapabilmek için gerekli olan bu koşulları sağlayan adayların askerde olmaları başvuru adına hiçbir sıkıntı yaratmamaktadır. Askerlik görevini yapan adaylar, ön başvuruları birliklerinde yapabilmektedirler. Askerde çarşı izni sırasında internet kafelere giden adaylar, internet yoluyla ön başvuru konusunu halledebilmektedirler.

Askerdeyken POMEM Başvurusu Yapılabir mi ?

Askerlik Yaparken POMEM Mülakatlarına Katılmak Mümkün mü?

Askerde iken internet yoluyla ön başvuru aşamasını tamamlayan adaylar, bir yandan da mülakat tarihlerinin açıklanmasını beklemelidirler. Mülakat tarihleri açıklandığında, başvuru için istenen belgeleri temin etmek ve bunları teslim etmek problemi ortaya çıkacaktır. Bu problemi çözmek için askerlik görevini yapan kişiler, belgeleri hazırlamak ve mülakatlara katılabilmek adına askerlik yerlerinden günü birlik çarşı izni haklarını kullanabilirler. Bunun gerçekleşmesi için, adayın askerlik yaptığı yerde de POMEM mülakatlarının yapılıyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde, yani adayın askerlik yaptığı ilde POMEM mülakatları yapılmıyorsa bu sefer de aday, askerlik süresince kullanabilmesi için kendisine sunulan yasal izin hakkını kullanarak memleketine gidebilir; burada gereken belgeleri teslim edip, mülakatlara da katıldıktan sonra askerlik görevini icra ettiği birliğine geri dönebilmektedir. Askerlik görevini yapan kişiler, belirtildiği gibi ön başvuru ve mülakat konusunu halledebilirler fakat bunun için izin alma, izin isteme, bilgilendirme gibi işlemleri son dakikaya bırakmamaları, önceden planlamış olmaları gerekmektedir.

Askerdeyken POMEM Başvurusu Yapılabir mi ?

Askerlikte POMEM Kazanılırsa Ne Olur?

Askerlik görevini icra ederken POMEM başvurusu yapan, mülakatlar sonucunda da polis olmaya hak kazananların ne gibi bir yol izleyeceği herkes tarafından merak edilmektedir. Devletin bu konudaki yasal düzenlemesi ise bellidir. Askerlik sırasında POMEM başvurusu yapan ve sonuç olarak polis olmaya hak kazanan aday, polislik sınavını kazandığına dair belgeleri ivedilikle görev yaptığı birliğe iletmelidir. Aynı zamanda, Polis Akademisi Başkanlığı da, adayın polis olmaya hak kazandığına dair bir resmi yazıyı, adayın görev yaptığı birliğe gönderecektir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra polis olmaya hak kazanan aday, birliğinden terhis olacaktır. Bir başka deyişle, polislik sınavını kazandığı kesinleşen kişinin askerliği kalan süreden bağımsız olarak sona erecektir.

Polis olmaya hak kazanan ve bu mesleği icra etmeye başlayan kişiler, polislik eğitimini bırakmaları, 10 yıl görev süreleri tamamlanmadan polislikten istifa etmeleri ya da polislik eğitimi aldıkları okuldan atılmaları durumunda ise tekrar silah altına alınıp, askerlik görevlerini tamamlamakla yükümlü olurlar.

Askerdeyken POMEM Başvurusu Yapılabir mi ?

2 yorum yapılmış.

  1. Ömeren26 29 Aralık 2018
    • admin 29 Aralık 2018

Bu yazıya yorum yap