170 | SGK Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

SGK Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu yani kısaca SGK; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul etmiş olduğu 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile kurulmuş bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çatısı altında hizmet veren bir kurumdur. Yazımızda SGK nın iletişim bilgileri ve çağrı merkezi numarasından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Ülkede bulunan sosyal güvenlik ve sigorta kuruluşlarının vatandaşların ihtiyaçlarını tam karşılayamaması ve var olan sistemin yetersiz gelmesi sebebi ile 16 Mayıs 2006 yılında çıkarılan 5502 sayılı kanun gereği SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı isimli sosyal güvenlik kuruluşları tek bir çatı altında toplanarak SGK oluşturulmuştur.

65. Türkiye Hükûmeti’ne göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’dur.

SGK kuruluşundan önceki dönemde Türkiye Cumhuriyeti’nde sosyal güvenlik hizmetleri oldukça yetersiz gelmekteydi. Bu yüzden vatandaşın sosyal hakları, sağlık alanlarındaki hakları ve sigortacılık faaliyetlerindeki düzensizlik gibi nedenler ülkemizde sosyal güvenlik yetersizliğine sebep olmaktaydı. 2006 yılında devrim niteliğinde bir karar ile ülkede bulunan tüm sosyal güvenlik kuruluşları ile ilgili düzenlemeye gidilerek tüm kuruluşlar tek çatı altında toplanmış; ülkemizin sosyal güvenlik konusunda olan faaliyetleri eşit ve vatandaşın yaşamına uygun olarak düzenlenmiştir.

Genel anlamda SGK; çalışan, işveren ve emeklilere hizmet veren kuruluştur. Ayrıca genel sağlık sigortası faaliyetlerinin de yürütme yetkisi Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindedir.

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) gibi bünyesinde bulundurduğu kurumlar için ortak bir çağrı merkezi oluşturmuştur. Bu çağrı merkezi ile vatandaşın bu dört kamu kuruluşu ile ilgili soru ve sorunlarını en hızlı ve en sağlıklı bir şekilde yanıtlamak için kurulmuştur.

DİKKAT: Çağrı merkezini aramadan önce Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızı veya kimlik kartınızı yanınızda hazır bir biçimde bulundurunuz.

SGK çağrı merkezine yapmış olduğunuz arama esnasında taleplerinize ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tarafınıza bir başvuru numarası verilmektedir. Bu başvuru numarasını mutlaka bir yere not ediniz. Başvuru numaranızı aldıktan 3 iş günü sonrasında tekrar SGK çağrı merkezini arayarak başvurunuzun son durumu hakkında net bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numaraları

SGK Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
170
0312 207 80 00

SGK Yurtdışı Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
+90 312 207 80 00

SGK Şikayet Hattı İletişim Telefon Numarası
170

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlük Adresi
Ziyabey Cad. No:6
06520 Balgat/ANKARA

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çağrı merkezini arayarak; Asgari işcilik, Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi, Borçlanmalar, Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri, Fiili Hizmet Süresi, Genel Sağlık Hizmetleri, Genel Sağlık Sigortalısı Sayılanlar, Genel Sağlık Sigortası, Hizmet Çakışması, Hizmet Tescil Birleştirmesi, İdari Para Cezaları, İsteğe Bağlı İştirakçilik, İsteğe Bağlı Sigortalılık, İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortasından sağlanan haklar, İşyeri Tescil İşlemleri, Kısa vadeli sigorta kolları, Malûl Sayılma, Malûllük aylığının hesaplanması, başlangıcı, kesilmesi ve yeniden bağlanması, Ölüm sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları, Prim Borçları, Prime Esas Kazanç, Sağlık Aktivasyon, Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları ve Katılım Payı, Sigorta Kolları, Sigorta Primleri, Sigortalı Bildirimi ve Tescili, Sigortalı Sayılanlar, Sigortalı Sayılmayanlar, Sigortalılığın Başlangıcı, Sigortalılığın Bildirimi, Sigortalılığın Sona Ermesi, Sosyal Güvenlik Destek Primi, Teşvikler, Tıbbi Malzeme, Vazife Malûllüğü, Yaşlılık Aylığı, Yaşlılık Toptan Ödemesi ve İhya, Yol gideri, gündelik ve refakatçi giderleri, Yurt Dışı Tedavi İşlemleri gibi tüm konular hakkında bilgi alabilir, çağrı merkezi yetkileri yeterince tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca bu hat üzerinden tek konu başlıkları ile ilgili sorular değil özel durumunuzu anlatarak da sorularınıza net yanıt alabilirsiniz. Ne zaman emekli olacağım, ilaç parası ne kadar gibi tüm sorular yanıtlanmaktadır.

SGK nın 444 lü veya 0850 li bir çağrı merkezi telefon numarası bulunmamaktadır. SGK’nın çağrı merkezi sadece 3 haneli olarak 170’tir. Sizlerde bu numarayı arayarak SGK çağrı merkezi temsilcisine bağlanma işlemini gerçekleştirebilir; tüm soru ve sorunlarınızı kolayca bildirebilir, istek, soru, öneri, görüş ve şikayetlerinizi kolayca bildirebilirsiniz.

Arama Sorguları: SGK çağrı merkezi, SGK iletişim, SGK müşteri hizmetleri, SGK müşteri hizmetleri numarası, SGK telefon numarası, SGK irtibat tel, SGK şikayet, SGK şikayet var, SGK mail adresi

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap