160 | e-Devlet Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

e-Devlet Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’nın öncülüğünde 20 Nisan 2006 yılında kurulan e-Devlet platformu Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı bir interaktif devlet sistemidir. Bu yazımızda sizlere e-Devlet sisteminin iletişim bilgileri ve çağrı merkezi telefon numaralarından bahsedeceğiz.

12 yılı aşkın süredir aktif bir şekilde hizmet veren e-Devlet vatandaşların devlet kurumlarında yapacağı işlemleri internet bağlantısının bulunduğu her yerde saniyeler içerisinde gerçekleştiren bir oluşumdur. Her geçen gün vermiş olduğu hizmetlerine yenisi eklenen e-Devlet sisteminde devletin tüm kurumlarının resmi bağlantıları bulunmaktadır.

e-Devlet’te bulunan kamu kurumlarının listesi şu şekildedir; Adalet Bakanlığ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı, AB Bakanlığı, BDDK, Başbakanlık, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Müdürlüğü, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet Personel Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu, Ekonomi Bakanlığı, Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Et ve Süt Kurumu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Kamu Gözetimi, Kamu Denetçiliği Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, KOSGEB, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ), Orman Genel Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ÖSYM, PTT, RTÜK, Rekabet Kurumu, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, TCDD, TBMM Başkanlığı, TOKİ, TEDAŞ, Türkie Cumhuriyeti Merkez Bankası, TÜİK, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), TOBB, Türk Patent ve Marka Kurumu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Yargıtay.

e-Devlet Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

e-Devlet’te sunulan ve en çok kullanılan bazı hizmetler şu şekildedir; Hizmet Döküm Belgesi, Adli Sicil Belgesi, Adres Durum Belgesi, SGK Tescil Belgesi, Vergi Borcu sorgulama, Trafik Cezası sorgulama, Mobil Hat Sorgulama, Tapu Bilgileri Sorgulama, Öğrenci Belgesi.

e-Devlet üzerinde devlet kurumlarının yanı sıra belediye başkanlıkları, üniversiteler, özel sektördeki firmalara entegre edilmiş uygulamalar bulunmaktadır. Ayrıca e-Devlet platformu üzerinden diğer devlet kurumlarının portallarına tek tıkla farklı bir şifreye ihtiyaç duymadan giriş yapabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-Devlet kullanımı esnasında bir takım soru ve sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunların hızlı bir şekilde çözümü açısından Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bir e-Devlet çağrı merkezi telefon numarası oluşturulmuştur.

e-Devlet Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
160

e-Devlet’in 3 haneli olarak 160 numaralı bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bu numara aracılığı ile e-Devlet yetkililerine ulaşabilir; sistemde yaşamış olduğunuz teknik problemleri bildirebilir, şifreniz ile ilgili sorunlarınızı bildirebilir, sistemin kullanımı hakkında soru ve sorunlarınızı kolayca bildirebilir; istek, soru, öneri, görüş ve şikayetlerinizi bu hat üzerinden e-Devlet çağrı merkezi temsilcisine kolayca iletebilirsiniz.

En çok sorulan sorulardan birisi de e-Devlet çağrı merkezi ücretli mi? Sorusudur. e-Devlet çağrı merkezi numarasına yapmış olduğunuz tüm aramalar tamamen ücretsizdir.

Arama Sorguları: e-Devlet çağrı merkezi, e-Devlet iletişim, e-Devlet müşteri hizmetleri, e-Devlet müşteri hizmetleri numarası, e-Devlet telefon numarası, e-Devlet irtibat tel, e-Devlet şikayet, e-Devlet şikayet var, e-Devlet mail adresi

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap